RAPORT

Pogarda

Rosja wydała Białorusi sportowca wbrew decyzji trybunału w Strasburgu

Moskwa wydała Alaksieja Kudzina, realizując wniosek Mińska o ekstradycję (fot. Shutterstock)
Moskwa wydała Alaksieja Kudzina, realizując wniosek Mińska o ekstradycję (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Rosja zrealizowała wniosek Białorusi o ekstradycję sportowca Alaksieja Kudzina, oskarżanego o atak na milicjanta w czasie protestów latem 2020 roku. Wcześniej Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) zabronił ekstradycji ze względu na „zagrożenie torturami”.

Białoruskie media: Nieznany jest los zatrzymanych redaktorów Naszej Niwy

Trzej redaktorzy gazety Nasza Niwa, którzy zostali zatrzymani 8 lipca, powinni w środę wyjść z aresztu, jednak miejsce pobytu co najmniej jednego z...

zobacz więcej

W komunikacie wydanym w czwartek białoruska Prokuratura Generalna poinformowała, że Moskwa wydała Kudzina, realizując wniosek Mińska o ekstradycję.

„Decyzja prokuratury generalnej Rosji weszła w życie: Sąd Najwyższy uznał decyzję za zgodną z prawem i uzasadnioną” – podano w komunikacie, wskazując, że Kudzin jest już na Białorusi.

„Brutalnie pobity”


37-letni Kudzin to utytułowany kickbokser i zawodnik muay thai (boksu tajskiego). Na Białorusi jest oskarżony o zastosowanie siły wobec funkcjonariusza milicji w czasie powyborczych protestów 10 sierpnia 2020 roku. Obrona twierdzi, że w czasie zatrzymania Kudzin został „brutalnie pobity”.

Po zatrzymaniu w sierpniu Kudzin został zwolniony i przebywał w areszcie domowym. Mężczyzna nie stawił się na proces. Wyjechał do Rosji, gdzie został – na wniosek Białorusi – zatrzymany w styczniu, a Mińsk zażądał ekstradycji sportowca.

21 lipca ETPCz w Strasburgu zabronił ekstradycji Kudzina ze względu na groźbę represji i tortur na Białorusi.

Czytaj także: Cichanouska: Waszyngton podejmie „silne działania” przeciwko Łukaszence

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej