RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Premier o TSUE i prawie krajowym. „Izba Dyscyplinarna SN nie spełnia oczekiwań”

Dziś jesteśmy w takiej sytuacji, kiedy może i należałoby dokonać przeglądu działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. – A to dlatego, że ta Izba na pewno nie spełniła wszystkich oczekiwań, również moich, również naszej formacji – dodał. Premier potwierdził, że rząd zamierza respektować stanowisko Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł w sprawie ID SN wyższość regulacji konstytucyjnych nad europejskimi.

Niewykonane wyroki TSUE. Polska na końcu rankingu [WIDEO]

Grecja nie wykonała aż 12 wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i jest w tej materii absolutnym rekordzistą. Aż 9 wyroków TSUE nie...

zobacz więcej

W wywiadzie dla czwartkowej „Rzeczpospolitej” I prezes SN Małgorzata Manowska wskazała, że sytuacja Izby Dyscyplinarnej jest obecnie trudna.

– Cały czas zastanawiam się, jakie podjąć dalsze kroki. Czekam na informacje od premiera. To rząd jest odpowiedzialny za relacje z UE i wyrok był notyfikowany rządowi. Po uzyskaniu oficjalnej informacji podejmę działania. Mam wrażenie, że wydając postanowienia tymczasowe w ostatnich latach, TSUE zapomina o art. 5 traktatu o UE, wyznaczającym granice jej kompetencji – stwierdziła.

W tym kontekście premier Mateusz Morawiecki został zapytany w czwartek na konferencji prasowej w Białystoku, jakie działania zamierza podjąć rząd w stosunku do Izby Dyscyplinarnej.

„Wyższość prawa krajowego nad unijnym”


Premier podkreślił, że odpowiadając na to pytanie trzeba raz jeszcze wyjść od znanej w doktrynie prawa europejskiego sytuacji sporu pomiędzy Trybunałami Konstytucyjnymi kilkunastu państw członkowskich a Trybunałem z Luksemburga, tj. głównym sądem UE. Podkreślił, że zna wiele wyroków i przeczytał także kilka orzeczeń z dawnych lat, w tym niemieckich czy francuskich, a także polskiego TK działającego pod kierownictwem Marka Safjana czy Andrzeja Rzeplińskiego.

– We wszystkich tych wyrokach Trybunały Konstytucyjne nie pozostawiły żadnej wątpliwości, iż zasadniczo w sprawach ustrojowych, w sprawach takich, gdzie UE nie posiada swoich kompetencji, istnieje nadrzędność prawa krajowego nad prawem europejskim – podkreślił.

I prezes SN rozważa zablokowanie Izby Dyscyplinarnej

Czy działanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego zostanie zablokowane? – Rozważam taki krok – powiedziała I prezes SN Małgorzata Manowska w...

zobacz więcej

Izba Dyscyplinarna „nie spełniła oczekiwań”?


– Dziś jesteśmy w takiej sytuacji, kiedy może i należałoby dokonać przeglądu działania Izby Dyscyplinarnej SN. A to dlatego, że ta Izba na pewno nie spełniła wszystkich oczekiwań, również moich, również naszej formacji – stwierdził premier.

– Bo zdajemy sobie sprawę, jako społeczeństwo polskie, myślę że 80, jeśli nie 90 procent społeczeństwa, że sędziowie byli w dużym stopniu bezkarni do niedawna – mówił Morawiecki. Przyznał, że właściwe nie widział wielkiej zmiany względem tego, jak sytuacja wyglądała wcześniej. – A więc, tak jak każdy system, każda reforma, również i ta potrzebuje przeglądu, potrzebuje nowej analizy – wyjaśnił premier.

– I ja to zdanie, które wyczytałem w wypowiedzi pani I prezes SN jak najbardziej podzielam i myślę, że również ta refleksja, którą pani prezes wypowiedziała, jest mi bardzo bliska – że warto poszukać takich rozwiązań, żeby ID działała – mówił premier.

– Ponieważ ona (Izba) nie spełnia naszych oczekiwań, sądzę, że można przyglądnąć się jej funkcjonowaniu – powiedział premier. – Myślę, że ta refleksja pani I prezes jest bardzo słuszna i będziemy zastanawiali się w ramach Rady Ministrów, czy także nie skorzystać z już istniejących projektów – poinformował.

TK: Rozprawa ws. wyższości prawa unijnego nad krajowym przełożona

Na 31 sierpnia br. przełożona została rozprawa Trybunału Konstytucyjnego dotycząca wniosku premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie zasady...

zobacz więcej

– Już kilka miesięcy temu i kilka kwartałów temu przyglądaliśmy się potencjalnym dalszym reformom, widząc, że to co dzisiaj dzieje się w obszarze wymiaru sprawiedliwości, właściwie nie satysfakcjonuje chyba nikogo – ciągnął dalej premier.

– Mnie na pewno nie satysfakcjonuje, bo widzę, jakie są przewlekłe procedury sądowe. Jak były, tak są, a nawet jest jeszcze gorzej – ocenił premier.

Potrzeba zmian


– Sądzę, że w ramach Rady Ministrów będziemy mieli też jakieś pomysły na ten temat, tak żeby również i wobec Komisji Europejskiej, i wobec tych wyroków, które zapadły, nie umniejszając w niczym pierwszeństwa polskiej Konstytucji przed prawem unijnym, tam, gdzie ono nie ma swojej wyłączności (...), żeby przystąpić do pewnego remontu systemu, pewniej reformy, która nadal jest potrzebna – powiedział.

– Ja bym bardzo chciał, żeby ona była wypracowywana w dialogu z sędziami SN, oni mają swoje doświadczenie, wiedzą co działa, co nie działa, z I prezes SN, z ministrem sprawiedliwości – wskazywał. – I przede wszystkim muszą być te cele spełnione, których oczekują obywatele, oczekują Polacy – poprawa funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości – zaznaczył premier.

– Czekamy na to, ja czekam na to z ogromną niecierpliwością i mam nadzieję, że ten kolejny obrót kołowrotka reformy wymiaru sprawiedliwości doprowadzi do istotnej poprawy jego działania – podkreślił.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej