
Zgoda na ukończenie i pracę gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec po dnie Morza Bałtyckiego daje Rosji możliwość destabilizacji regionu kluczowego dla bezpieczeństwa NATO – ocenił rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Zdaniem szefa ukraińskiego koncernu energetycznego Naftohaz Jurija Witrienki Ukraina powinna uzyskać członkostwo w NATO, aby zagwarantować sobie...
zobacz więcej
W ocenie Żaryna ukończenie Nord Stream 2 będzie miało w przyszłości negatywne skutki dla bezpieczeństwa Europy. – Da Rosji większe możliwości destabilizowania sytuacji w naszym regionie, a nawet wpływania na poziom bezpieczeństwa całego NATO oraz kolejne możliwości i narzędzia wpływania na kraje Zachodu –stwierdził rzecznik.
– Tym, czego NATO potrzebuje obecnie, jest jednoznaczne i zdeterminowane blokowanie rosyjskiej agresji wobec Zachodu. Budowa Nord Stream 2 idzie dokładnie w przeciwną stronę – ocenił.
Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa powiedziała, że gazociąg Nord Stream 2 „wkrótce zacznie działać”, mimo prób - jak oceniła - upolitycznienia...
zobacz więcej
– Powiązanie wiarygodności Rosji, jako państwa dostarczającego gaz do odbiorców w Europie Zachodniej, z sytuacją na Ukrainie, było jednym z czynników ograniczających agresję Kremla wobec Ukrainy. Wraz z uruchomieniem Nord Stream 2 Moskwa zyska nową drogę dla dostaw z Rosji na Zachód, co da Kremlowi większe możliwości destabilizacji Ukrainy – przewiduje rzecznik.
Stany Zjednoczone postawiły na reset, zgodziły się na budowę Nord Stream 2. Amerykańska dyplomacja wysyła wyraźny sygnał, że chce szukać...
zobacz więcej
– Nord Stream 2 może zostać wykorzystany do działań wywiadowczych. Bałtyk to akwen o strategicznym znaczeniu, między innymi ze względu na odbywające się na nim manewry NATO, a także dostawy gazu skroplonego LNG, pozwalające takim krajom jak Polska na uniknięcie uzależnienia energetycznego od Rosji – powiedział.
– Infrastruktura użyta do ułożenia rosyjskiego gazociągu może posłużyć Kremlowi do rozmieszczenia urządzeń służących do inwigilacji. Przed możliwością wykorzystywania gazociągu do zbierania danych wywiadowczych już w 2006 roku ostrzegał ówczesny minister obrony Szwecji – przypomniał rzecznik.