RAPORT

Pogarda

Żaryn zaniepokojony zgodą na Nord Stream 2. Obawia się destabilizacji

Stanisław Żaryn (fot. PAP/Marcin Obara)
Stanisław Żaryn (fot. PAP/Marcin Obara)

Najnowsze

Popularne

Zgoda na ukończenie i pracę gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec po dnie Morza Bałtyckiego daje Rosji możliwość destabilizacji regionu kluczowego dla bezpieczeństwa NATO – ocenił rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Szef Naftohazu: Nord Stream 2 to rosyjska broń geopolityczna

Zdaniem szefa ukraińskiego koncernu energetycznego Naftohaz Jurija Witrienki Ukraina powinna uzyskać członkostwo w NATO, aby zagwarantować sobie...

zobacz więcej

W ocenie Żaryna ukończenie Nord Stream 2 będzie miało w przyszłości negatywne skutki dla bezpieczeństwa Europy. – Da Rosji większe możliwości destabilizowania sytuacji w naszym regionie, a nawet wpływania na poziom bezpieczeństwa całego NATO oraz kolejne możliwości i narzędzia wpływania na kraje Zachodu –stwierdził rzecznik.

– Tym, czego NATO potrzebuje obecnie, jest jednoznaczne i zdeterminowane blokowanie rosyjskiej agresji wobec Zachodu. Budowa Nord Stream 2 idzie dokładnie w przeciwną stronę – ocenił.

Szantaż energetyczny


Żaryn przypomniał, że w przeszłości wielokrotnie zdarzało się, iż Rosja wykorzystywała energetykę do szantażu i agresywnych działań politycznych, m.in. przeciwko Ukrainie.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

– Ukończenie Nord Stream 2 da Rosji większe możliwości stosowania szantażu energetycznego. Wraz z ukończeniem budowy tego gazociągu zniknie również czynnik, który obecnie hamuje ofensywne działania Kremla – stwierdził Żaryn.

Rosyjskie MSZ: Rosja nie będzie wykorzystywać kwestii tranzytu gazu jako broni

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa powiedziała, że gazociąg Nord Stream 2 „wkrótce zacznie działać”, mimo prób - jak oceniła - upolitycznienia...

zobacz więcej

– Powiązanie wiarygodności Rosji, jako państwa dostarczającego gaz do odbiorców w Europie Zachodniej, z sytuacją na Ukrainie, było jednym z czynników ograniczających agresję Kremla wobec Ukrainy. Wraz z uruchomieniem Nord Stream 2 Moskwa zyska nową drogę dla dostaw z Rosji na Zachód, co da Kremlowi większe możliwości destabilizacji Ukrainy – przewiduje rzecznik.

Destabilizacja i rozbijanie wspólnoty


Ukończenie rurociągu da dodatkowe możliwości oddziaływania na Ukrainę, ale także na kraje NATO – ocenił Żaryn.

– Już widać, że działania Rosji służą destabilizacji i rozbijaniu wspólnoty państw zachodnich. Budowa Nord Stream 2 jest wykorzystywana przez Kreml do wzniecania konfliktów wśród państw Europy. Wpisuje się to w stałą taktykę działań rosyjskich, których celem strategicznym jest paraliżowanie możliwości współpracy w ramach NATO czy UE – zaznaczył.

Po analizie sytuacji rzecznik jest przekonany, że ukończenie gazociągu może być pretekstem do kolejnych działań prowokacyjnych wobec Sojuszu.

Czytaj także: Wielkie zwycięstwo Putina. TVN już nikogo nie oszuka

Porozumienie ws. Nord Stream 2. „Polityka USA poniesie klęskę”

Stany Zjednoczone postawiły na reset, zgodziły się na budowę Nord Stream 2. Amerykańska dyplomacja wysyła wyraźny sygnał, że chce szukać...

zobacz więcej

– Nord Stream 2 może zostać wykorzystany do działań wywiadowczych. Bałtyk to akwen o strategicznym znaczeniu, między innymi ze względu na odbywające się na nim manewry NATO, a także dostawy gazu skroplonego LNG, pozwalające takim krajom jak Polska na uniknięcie uzależnienia energetycznego od Rosji – powiedział.

– Infrastruktura użyta do ułożenia rosyjskiego gazociągu może posłużyć Kremlowi do rozmieszczenia urządzeń służących do inwigilacji. Przed możliwością wykorzystywania gazociągu do zbierania danych wywiadowczych już w 2006 roku ostrzegał ówczesny minister obrony Szwecji – przypomniał rzecznik.

Pieniądze pozyskane na eksploatacji Nord Stream 2


W oczach Żaryna innym niebezpieczeństwem związanym z Nord Stream 2 jest potencjalne wykorzystanie go jako pretekstu do rozmieszczenia na Bałtyku floty rosyjskiej, która teoretycznie miałaby chronić gazociąg. – Mogłoby to prowadzić do paraliżu żeglugi na Morzu Bałtyckim i dalszej eskalacji powstałego w ten sposób konfliktu. Realnym zagrożeniem mogłoby stać się nawet ograniczenie dostępu do Bałtyku – przewiduje rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

Według Żaryna nie wolno też pominąć finansowych aspektów tego przedsięwzięcia. – Pieniądze, które Rosja zarobi na eksploatacji Nord Stream 2, prawdopodobnie mogą być później użyte przez Kreml do działań destabilizujących Zachód, takich jak próby zabójstw wrogów Kremla, cyberataki, kampanie dezinformacyjne czy ingerowanie w wybory – zwrócił uwagę rzecznik.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej