RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

„DW” o dealu ws. Nord Stream 2: Pieniądze i dobre słowa powinny to naprawić

Uruchomienie gazociągu po dnie Bałtyku to poważne zagrożenie (fot.  Alexander Demianchuk\TASS via Getty Image)
Uruchomienie gazociągu po dnie Bałtyku to poważne zagrożenie (fot. Alexander Demianchuk\TASS via Getty Image)

„Pieniądze i dobre słowa powinny to naprawić” – stwierdza na swoim portalu internetowym „Deutsche Welle”, komentując amerykańsko-niemieckie porozumienie w sprawie Nord Stream 2. Według eksperta ds. wschodnich, dr Grzegorza Kuczyńskiego z Warsaw Institute, takie słowa są objawem arogancji Niemców przede wszystkim wobec Ukrainy.

Robota u Putina. Zachodni politycy na rosyjskiej liście płac

Jak kupić sobie przychylność Zachodu? Wystarczy czołowym byłym politykom zapewnić sowicie opłacaną pracę. Z takiego założenia wyszedł Władimir...

zobacz więcej

Zdaniem naszego rozmówcy już dotychczasowe doświadczenia współpracy rosyjsko-niemieckiej pokazują, że deklaracje Berlina są niewiarygodne. Ponadto, jak wskazał dr Kuczyński, są one „bardzo rozmyte i nieostre”. – Nie wiadomo kiedy i jak, na jaki cel miałyby zostać wydane wspomniane przez „Deutsche Welle” pieniądze, natomiast to, co wydaje się pewne, to że przede wszystkim przyniosą one korzyści niemieckim firmom – zauważył.

– Z kolei dobre słowa nie zastąpią realnych działań politycznych. Można oczywiście wesprzeć dobrym słowem Ukrainę w razie agresji. A mówiąc poważnie, takie sformułowanie pokazuje arogancję. Brakuje tu najważniejszego: realnych gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy i Europy Środkowej – ocenił.

Według eksperta Warsaw Institute „Niemcy nie są w stanie wpływać na politykę rosyjską”. – Jeśli ograniczenie importu gazu będzie niekorzystne dla niemieckiej gospodarki, trudno sobie wyobrazić, by RFN podjęła taką decyzję – tłumaczył.

Porozumienie ws. Nord Stream 2. „Polityka USA poniesie klęskę”

Stany Zjednoczone postawiły na reset, zgodziły się na budowę Nord Stream 2. Amerykańska dyplomacja wysyła wyraźny sygnał, że chce szukać...

zobacz więcej

Nord Stream 2 to dozbrojenie Rosji


– Trzy miliardy dolarów rocznie, które Ukraina otrzymuje tytułem opłat za tranzyt gazu, pozostanie na rachunkach Kremla, który będzie mógł przeznaczyć te pieniądze na dalsze wzmacnianie potencjału militarnego – dokładnie tak, jak wskazał to Donald Trump mówiąc, że Niemcy zbroją Rosję – dodał dr Kuczyński.

Ponadto, jak wskazał rozmówca portalu, rurociąg po dnie Bałtyku, pozwalający ominąć Ukrainę, to koniec możliwości wstrzymania przez Kijów tranzytu rosyjskiego gazu do Europy, co oznacza, że państwo to traci na znaczeniu. – Co za tym idzie, agresja na Ukrainę wiąże się z mniejszym ryzykiem. Tym samym rośnie prawdopodobieństwo konfliktu zbrojnego – tłumaczył ekspert.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

– Co więcej, jest to również określony sygnał polityczny, który otrzymuje Władimir Putin. Czas pokazuje, że rosyjski przywódca każde ustępstwo ze strony Zachodu uznaje za słabość. Dowód, że może posunąć się dalej. Tak było w 2008 r., gdy na szczycie NATO w Bukareszcie nie podjęto decyzji o zaoferowaniu Ukrainie i Gruzji Membership Action Plan (planu działań na rzecz członkostwa w Sojuszu – red.) i po kilku miesiącach Rosja zaatakowała Gruzję. Agresja na Ukrainę w 2014 r. to z kolei efekt resetu Obamy – przypominał.

Stany Zjednoczone pozostają sojusznikiem Polski


Dr Kuczyński wskazał, że o ile Niemcy od lat współpracują z Rosją i na tej linii nie nastąpiła zasadnicza zmiana, to w przypadku Stanów Zjednoczonych mamy do czynienia z inną sytuacją. – Decyzję o ustępstwach na rzecz Rosji podjęła administracja Joe Bidena. Kongres, również jego demokratyczni członkowie, odnoszą się do niej krytycznie – powiedział.

– Pamiętajmy, że Stany Zjednoczone pozostają sojusznikiem Polski. Nie powinniśmy się na Amerykanów obrażać, wielu z nich nie popiera polityki Bidena czy Antony'ego Blinkena w tej kwestii, a w Białym Domu za kilka lat pojawi się być może nowy lokator – podkreślał dr Kuczyński.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej