SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

750 tysięcy euro grzywny dla TikToka. Chodzi o naruszenie prywatności dzieci

Firma odwołała się od kary (fot. Shutterstock)
Firma odwołała się od kary (fot. Shutterstock)

Holenderski Urząd Ochrony Danych Osobowych (AP) nałożył grzywnę w wysokości 750 tysięcy euro na TikToka za naruszenie prywatności dzieci w Niderlandach.

Uratowany dzięki streamowi na Tik Tok

Dzięki relacjonowaniu na żywo swoich poczynań w aplikacji Tik Tok 12-latek, który uległ wypadkowi na quadzie w Wirginii Zachodniej w USA, został...

zobacz więcej

Regulator wskazał, że warunki prywatności, które użytkownicy chińskiej aplikacji muszą zaaprobować, zostały napisane wyłącznie w języku angielskim, a zatem nie były łatwe do zrozumienia przez holenderskie dzieci.

„Każdy powinien być w stanie przeczytać warunki i móc je zrozumieć. W szczególności dzieci, które często korzystają z TikToka” – powiedział rzecznik AP, cytowany w komunikacie prasowym.

„W ustawodawstwie dzieci są postrzegane jako grupa szczególnie wrażliwa. Są mniej świadome konsekwencji swoich działań” – czytamy w komunikacie. Zdaniem AP dotyczy to również przetwarzania ich danych osobowych przez media społecznościowe. „Dlatego dzieci otrzymują dodatkową ochronę ze względu na przepisy dotyczące prywatności” – uzasadnia nałożenie kary regulator.

TikTok składa odwołanie


Firma odwołała się od kary. Jeśli AP odrzuci ten sprzeciw, TikTok może wystąpić na drogę sądową.

TikTok to popularna aplikacja na smartfony, której główna funkcjonalność polega na możliwości wysyłania bardzo krótkich materiałów wideo, w założeniu treścią zbliżonych do teledysków muzycznych.

Przeczytaj też: Śmierć na Tik Toku i „cytrynowy challenge”. Pedagog mówi o szaleńcach w sieci [WIDEO]

źródło:

Zobacz więcej