SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Polska konsekwentna w sprawie Nord Stream 2. „Projekt szkodliwy dla całej Europy”

Wiceszef MSZ Marcin Przydacz w rozmowie z doradcą Departamentu Stanu Derekiem Cholletem przedstawił polską ocenę Nord Stream 2. – Polska uważa, że to projekt polityczny, szkodliwy dla bezpieczeństwa całej Europy – powiedział po spotkaniu.

Nord Stream 2. USA i Niemcy zawarły wstępne porozumienie

USA i Niemcy zawarły wstępne porozumienie w sprawie sporu o gazociąg Nord Stream 2 – podała agencja Associated Press. Informację potwierdziło...

zobacz więcej

Przydacz zapewnił, że sojusz polsko-amerykański budowany jest na stabilnych fundamentach.

– Współpraca polsko-amerykańska w wielu zakresach układa się bardzo dobrze; tutaj mówię o bezpieczeństwie, także o bezpieczeństwie militarnym – powiedział wiceszef MSZ.

Przekazał, że zasadniczym tematem rozmów z Derekiem Cholletem, który pełni funkcję podsekretarza stanu i doradcy politycznego szefa dyplomacji USA Antony'ego Blinkena, była kwestia bezpieczeństwa energetycznego i Nord Stream 2, także w kontekście porozumienia amerykańsko-niemieckiego.

Rosyjskie MSZ: Rosja nie będzie wykorzystywać kwestii tranzytu gazu jako broni

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa powiedziała, że gazociąg Nord Stream 2 „wkrótce zacznie działać”, mimo prób - jak oceniła - upolitycznienia...

zobacz więcej

– Przedstawiałem naszą ocenę sytuacji, samego projektu Nord Stream 2. W tym zakresie nic się nie zmienia, Polska uważa ten projekt za szkodliwy dla bezpieczeństwa nie tylko Ukrainy, nie tylko Europy Środkowej, ale dla bezpieczeństwa całej Europy, uzależniając tak naprawdę UE od rosyjskiego gazu, wbrew wcześniejszym deklaracjom dotyczącym konieczności dywersyfikacji nośników energii – mówił wiceszef MSZ.

Dodał, że projekt Nord Stream 2 jest „pewnego rodzaju projektem natury geopolitycznej”.

– Wbrew znów wcześniejszym zapewnieniom strony niemieckiej, która podkreślała, że projekt ma charakter gospodarczy czy ekonomiczny. Duże zaangażowanie polityczne także i samej kanclerz Angeli Merkel pokazuje tylko, że projekt ten jest projektem politycznym i niebezpiecznym dla bezpieczeństwa Europy – powiedział Przydacz.

Podkreślił, że kwestia opublikowanego porozumienia między USA i Niemcami nic nie zmienia w polskiej ocenie.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

źródło:
Zobacz więcej