RAPORT

Pogarda

Rosyjskie MSZ: Rosja nie będzie wykorzystywać kwestii tranzytu gazu jako broni

Rosyjskie MSZ ws. Nord Stream 2 (fot. Russian Foreign Ministry\TASS via Getty Images)
Rosyjskie MSZ ws. Nord Stream 2 (fot. Russian Foreign Ministry\TASS via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa powiedziała, że gazociąg Nord Stream 2 „wkrótce zacznie działać”, mimo prób - jak oceniła - upolitycznienia tego projektu. Przekonywała, że Nord Stream 2 „wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Europy”.

Porozumienie ws. Nord Stream 2. „Polityka USA poniesie klęskę”

Stany Zjednoczone postawiły na reset, zgodziły się na budowę Nord Stream 2. Amerykańska dyplomacja wysyła wyraźny sygnał, że chce szukać...

zobacz więcej

– Mimo prób upolitycznienia projektu, korzystnego dla Europejczyków, i udaremnienia go dla własnych interesów geopolitycznych - czym Waszyngton nadal się aktywnie zajmuje - Nord Stream 2 wkrótce zacznie działać. Bez względu na to, jakie dziwne decyzje podejmowane są pod presją USA, jak było to na niedawnych rozmowach amerykańsko-rosyjskich, nie są one w stanie zmienić obiektywnych realiów – powiedziała Zacharowa. Realia te polegają na tym - jak dodała - że „budowa tego dużego projektu wychodzi na ostatnią prostą”.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ oceniła także, że Nord Stream 2 będzie dobrze funkcjonować i, jak przekonywała, wzmocni bezpieczeństwo energetyczne całej Europy.

Władze USA i RFN ogłosiły w środę we wspólnym oświadczeniu porozumienie w sprawie zakończenia sporu na temat gazociągu Nord Stream 2. W ramach umowy Niemcy mają zainwestować w ukraiński sektor energetyczny, zobowiązać się do sankcji w razie wrogich działań Rosji i wesprzeć Inicjatywę Trójmorza.

Choć w tekście brak jest o tym wzmianek, przedstawiciele Departamentu Stanu USA zapowiedzieli, że porozumienie oznacza wycofanie się z prób wstrzymania projektu za pomocą sankcji. Celem tej niewiążącej prawnie umowy jest, według Waszyngtonu, ograniczenie negatywnych skutków Nord Stream 2 dla Ukrainy i krajów regionu, w tym Polski.

Rosyjskie media, przytaczają także fragment oświadczenia MSZ, w którym napisano, iż „Rosja nie będzie wykorzystywać kwestii tranzytu gazu jako broni”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej