RAPORT

Pogarda

„Od pola do stołu”. Rząd ułatwi zakupy bezpośrednio u rolników

Mateusz Morawiecki podczas wizyty na Podlasiu (fot. Krystian Maj/KPRM)
Mateusz Morawiecki podczas wizyty na Podlasiu (fot. Krystian Maj/KPRM)

Najnowsze

Popularne

– Oczkiem w głowie naszego planu dla rolnictwa są rodzinne gospodarstwa rolne – zdrowa żywność, która ma krótką drogę „od pola do stołu” – powiedział podczas wizyty w Białousach w województwie podlaskim Mateusz Morawiecki. Premier potwierdził, że trwają konsultację ws. Polskiego Ładu dla rolnictwa.

Premier: Bronimy prawa naszych dzieci do normalnej szkoły [WIDEO]

Bronimy nie tylko ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka przed odwołaniem; bronimy prawa naszych dzieci do normalnej szkoły, bronimy prawa...

zobacz więcej

W czwartek szef rządu odwiedził gospodarstwo Jerzego Wilczewskiego. To jeden z największych w kraju eksporterów borówki amerykańskiej.

– Nie ma spotkania, żeby posłowie z woj. podlaskiego nie mówili mi: Mateusz, nasze rolnictwo, rolnictwo tego regionu, to najlepsze rolnictwo w Europie. Pilnuj naszej ziemi. Cieszę się, że na Podlasiu borówka amerykańska ma swoje dobre miejsce – stwierdził szef rządu.

– Pan Wilczewski jest przedsiębiorcą rolniczym dużej skali. Setki tysięcy gospodarstw jest mniejszych. One też produkują i mogą sprzedawać. Dlatego zwiększyliśmy pulę sprzedaży w Rolniczym Handlu Detalicznym z 40 tys. zł do 100 tys. zł bez podatku. Zerowy podatek dla wszystkich rolników, którzy chcą w mniejszej skali próbować rozwijać skrzydła na rynki lokalne, ale nie tylko – dodał Morawiecki.

Rząd wynegocjował 34 mld euro dla rolnictwa


Jak zdradził szef rządu, Polska wynegocjowała z Unią Europejską „największy pakiet dla rolnictwa”. – To 34 miliardy euro ze wspólnej polityki rolnej, ale także Krajowego Planu Odbudowy – stwierdził Morawiecki.

– Do tego dojdą środki z budżetu państwa polskiego – Polski Ład dla rolnictwa; dopłaty do paliwa rolniczego, pracujemy także nad powszechnym programem ubezpieczeń. Wiemy, że klęski żywiołowe mogą być zmorą polskiego rolnika – uzupełnił szef rządu.Najważniejszą zmianą ma być uproszczenie Rolniczego Handlu Detalicznego. – Oczkiem w głowie naszego planu dla rolnictwa są rodzinne gospodarstwa rolne – zdrowa żywność, która ma krótką drogę „od pola do stołu” – stwierdził premier.

Zwrócił się także z apelem do Polaków. – Nakłaniam do kupowania produktów od polskich rolników. Patrzmy w sklepach, czy to jest produkt polskiego rolnictwa – uzupełnił Morawiecki. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej