RAPORT

Pogarda

Porozumienie ws. Nord Stream 2. „Polityka USA poniesie klęskę”

Joe Biden i Władimir Putin (fot. PAP/EPA)
Joe Biden i Władimir Putin (fot. PAP/EPA)

Najnowsze

Popularne

Stany Zjednoczone postawiły na reset, zgodziły się na budowę Nord Stream 2. Amerykańska dyplomacja wysyła wyraźny sygnał, że chce szukać porozumienia z Rosją w wielu sprawach po to, by pozyskać przychylność Federacji Rosyjskiej w konkurencji z Chinami – mówi dla Salonu24 prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski. Ekspert w dziedzinie stosunków międzynarodowych zauważa, że powstaje realne zagrożenie inwazji na Ukrainę, co może przynieść też konsekwencje dla Polski.

Jest porozumienie i szokujące przecieki ws. NS2. „To danie Rosji do ręki dużego pistoletu”

Agencja Associated Press podała, że USA i Niemcy zawarły wstępne porozumienie dotyczące gazociągu Nord Stream 2. Z kolei amerykańskie media donoszą...

zobacz więcej

USA i Niemcy zawarły wstępne porozumienie w sprawie sporu o gazociąg Nord Stream 2 – podała w środę agencja Associated Press. Według prof. Żurawskiego vel Grajewskiego „dyplomacja amerykańska wysyła wyraźny sygnał, że chce szukać porozumienia z Rosją w wielu sprawach po to, by pozyskać przychylność Federacji Rosyjskiej w konkurencji z Chinami”. „Amerykanie chcą pokazać, że to nie na Kremlu, a w Chinach jest główny konkurent Stanów Zjednoczonych. Ta polityka poniesie klęskę” – ocenia politolog w rozmowie z portalem „Salon24”.

Zwraca uwagę, że strona amerykańska wzywa „do współpracy poprzez szukanie porozumienia w sprawach cyberbezpieczeństwa, walki z terroryzmem, z COVID-19, kwestiami klimatu”. Zaznacza, że w kwestii cyberbezpieczeństwa „Rosja jest zagrożeniem, a nie partnerem”. Zdaniem eksperta „Amerykanie chcą sobie ułożyć relacje z Moskwą, by móc skupić się na konkurencji z Chinami, jednak po stronie rosyjskiej będzie to odebrane nie jak deal polityczny, a jako przejaw słabości ze strony USA”.

Atak na Ukrainę „całkiem realny”


Żurawski vel Grajewski uważa, żew ciągu 1,5-2 lat Amerykanie odejdą „od tej polityki, ale wcześniej nastąpią niebezpieczne i agresywne działania Federacji Rosyjskiej”. Jako przykład podaje, iż „pełna agresja rosyjska na Ukrainę staje się całkiem realna”.

Nowe sankcje na Nord Stream 2. USA oszczędziły jednak główną firmę. W Kongresie wrze

Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na firmę realizującą budowę gazociągu Nord Stream 2, ale od razu je zawiesiły. Amerykanie objęli sankcjami osiem...

zobacz więcej

Według politologa wojna na Ukrainie może oznaczać destabilizację przy granicy z Polską. Jak wyjaśnia, może też dojść do „bardzo dużego zaognienia relacji polsko-ukraińskich. Spodziewać się możemy prowokacji ze strony środowisk nacjonalistycznych zarówno antypolskich po stronie ukraińskiej, jak i antyukraińskich po stronie polskiej”.

Zapytany o to, co budowa Nord Stream 2 będzie oznaczać Polaków, oraz czy grozi wzrost cen gazu, odparł, iż „trwa konsekwentne uniezależnianie Polski od dostaw gazu z Rosji”. „Myślę, że te inwestycje nie są zagrożone. Więc na nasze ceny niemiecko-rosyjska inwestycja wpływu mieć nie będzie” – uspokaja.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Zaznacza jednak, że „możemy się spodziewać tego, że nastąpi konkurencja w obszarze Trójmorza między gazem amerykańskim a gazem fizycznie rosyjskim, ale formalnie już europejskim, reeksportowanym w naszym regionie”. Dodaje, że „budowa Nord Stream 2 ma wymiar strategiczny, w kontekście bezpieczeństwa i ewentualnej agresji Federacji Rosyjskiej”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej