RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Wizyta prezydenta w Japonii. Andrzej Duda oddał hołd polskiemu ambasadorowi

Prezydent Andrzej Duda w ambasadzie RP w Tokio oddał hołd polskiemu ambasadorowi w latach 1937-41, Tadeuszowi Romerowi. Pomagał on Polakom deportowanym do ZSRR, a także uchodźcom – głównie pochodzenia żydowskiego. Prezydent odznaczył prezesa koncernu Toyoty Takeshi Uchiyamadę za zasługi dla rozwoju polskiej gospodarki oraz rozwoju polsko-japońskich relacji.

Fabryki Toyoty wznowią produkcję na początku maja

Dwie dolnośląskie fabryki Toyoty – w Wałbrzychu i w Jelczu-Laskowicach – wznowią produkcję na początku maja – powiedział rzecznik Toyota Motor...

zobacz więcej

Prezydent przypomniał, że uchodźcy przybywali przez Władywostok z fikcyjnymi holenderskimi wizami docelowymi i japońskimi wizami tranzytowymi, które wystawiał ówczesny japoński konsul w Kownie, Chiune Sugihara.

– Tamta współpraca jest przykładem polsko–japońskiego braterstwa w niesieniu pomocy potrzebującym oraz symbolem budowania przyjaźni pomiędzy naszymi narodami – mówił prezydent RP.

W ambasadzie zaprezentowana zostanie wystawa poświęcona ambasadorowi Romerowi i żydowskim uchodźcom wojennym na Dalekim Wschodzie. Znajdą się na niej także skany archiwalnych dokumentów, zdjęcia, skany gazet opowiadające zarówno o samym ambasadorze Romerze, który pełnił służbę w Tokio w latach 1937-1941, działalności polskiej dyplomacji w Japonii oraz Szanghaju.

Prezydent składa wizytę w Japonii, gdzie weźmie udział w ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich. Pierwszym punktem była także wizyta w ośrodku Fukudenkai w Tokio, który w latach 1920-1922 udzielił pomocy kilkuset tzw. sierotom syberyjskim, czyli dzieciom i wnukom polskich zesłańców na Syberię.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej