RAPORT

Wojna na Ukrainie

Bicie, pozbawianie snu, obnażanie. W Niemczech grupa robocza wyjaśni sprawę sprzed lat

Dzieci poddawano czarnej pedagogice, której personel często uczył się w czasach nazizmu (fot. Shutterstock/Khatsko Tatyana)
Dzieci poddawano czarnej pedagogice, której personel często uczył się w czasach nazizmu (fot. Shutterstock/Khatsko Tatyana)

Do lat 80. XX w. miliony niemieckich dzieci wysyłano do uzdrowisk, w których wiele z nich było maltretowanych. Takie ośrodki znajdowały się m.in w Nadrenii Północnej-Westfalii – przypominają media. Ministerstwo Pracy, Zdrowia i Spraw Socjalnych landu poinformowało, że powołano grupę roboczą ds. ponownej oceny i wyjaśnienia sprawy.

Dzieci maltretowane w niemieckich uzdrowiskach. Ofiary po latach domagają się sprawiedliwości

Do lat 80. miliony niemieckich dzieci wysyłano na leczenie do uzdrowisk, w których były maltretowane. – Domagamy się wyjaśnień – mówi Anja Roehl z...

zobacz więcej

Jak napisał dziennik „Suedeutsche Zeitung”, od końca lat czterdziestych XX wieku, czyli niedługo po zakończeniu wywołanej przez Niemcy wojny, w RFN masowo wzrastała liczba chłopców i dziewcząt niedożywionych lub z nadwagą. Dzieci kierowano do sanatoriów i domów opieki na tzw. kuracje. Według szacunków do ośrodków uzdrowiskowych trafiło od ośmiu do dwunastu milionów dzieci.

„Stało się to dobrze prosperującym biznesem: miliony dzieci w wieku od dwóch do czternastu lat, były w wielu miejscach poddawane przez sześć do dwunastu tygodni czarnej pedagogice, której personel często uczył się w czasach nazizmu: kary, pozbawianie snu, poniżanie, obnażanie, przykuwanie do łóżka, a także bicie, głód i pragnienie należały do repertuaru wychowawczego” – pisze „SZ”.

Archiwa milczą


„Wysyłano tam nawet dwulatki, które wracały do domów z ciężkimi urazami” – wskazuje gazeta. Jak podkreślają niemieckie media, wyjaśnianie tego, co działo się w uzdrowiskach dla dzieci, dopiero się zaczyna.

Na początku czerwca rozpoczęły się przesłuchania poszkodowanych, dziś dorosłych już ludzi, w parlamencie krajowym Nadrenii Północnej-Westfalii. Jednak nawet w archiwach instytucji, które w tamtych czasach zarządzały wysyłaniem dzieci na turnusy, trudno znaleźć wzmianki na ten temat.

Bicie, maltretowanie i eksperymenty medyczne. Przerażająca prawda o dziecięcych sanatoriach w Niemczech

„Do lat osiemdziesiątych minionego wieku miliony niemieckich dzieci wysyłano do uzdrowisk na leczenie. Wiele z nich było tam maltretowanych....

zobacz więcej

Ministerstwo Pracy, Zdrowia i Spraw Socjalnych (MAGS) Nardenii Północnej-Westfalii w odpowiedzi na pytanie polskich dziennikarzy o działania podejmowane w związku z wyjaśnianiem wydarzeń sprzed lat i zadośćuczynieniem ofiarom poinformowało, że „powołało grupę roboczą ds. ponownej oceny i wyjaśnienia” sprawy. Jej zadaniem jest m.in. ponowne rozpatrzenie tematu „wysyłanych dzieci w Nadrenii Północnej-Westfalii”.

Okrągły stół


Grupa robocza „koncentruje się na kilku obszarach” – informuje rzecznik prasowy ministerstwa Axel Birkenkaemper.

Pierwszy z tych obszarów to wsparcie dla osób, które jako dzieci były wysyłane do uzdrowisk.

– Stowarzyszenie Aufarbeitung Kinderverschickungen (Ponowna ocena wysyłek dzieci) NRW (AKV–NRW) powstało z regionalnej grupy Initiative Verschickungskinder NRW (Inicjatywa na rzecz Wysyłanych Dzieci). MAGS prowadzi stały dialog ze stowarzyszeniem na temat możliwości wspierania jego pracy – zapewnia rzecznik.

„Przyjaciel Hitlera” i nazistowscy zbrodniarze torturowali dzieci po wojnie

Już po zakończeniu II wojny światowej dzieci były narażone na kontakt z nazistowskimi zbrodniarzami. Niemiecka telewizja ARD ujawniła szokujące...

zobacz więcej

MAGS „wesprze szeroko zakrojony projekt stowarzyszenia, którego celem jest m.in. poradnictwo dla straumatyzowanych” ofiar oraz „wspieranie badań obywatelskich”. Ponadto „przewiduje się pomoc finansową na rozpoczęcie działalności w celu utworzenia biura stowarzyszenia”. Trwają również "przygotowania do okrągłego stołu z udziałem wszystkich organizacji i instytucji zaangażowanych w wysyłanie dzieci w Nadrenii Północnej-Westfalii oraz stowarzyszenia AKV-NRW".

Ocena naukowa


Kolejny obszar zainteresowań grupy roboczej to „ponowna ocena naukowa”. MAGS zleciło „sporządzenie krótkiego opracowania, które podsumowuje dotychczasowe ustalenia w odniesieniu do Nadrenii Północnej-Westfalii (w szczególności źródła i dane dotyczące liczby deportowanych dzieci i młodzieży oraz domów deportacyjnych) i wskazuje na potrzebę dalszych badań”.

Ministerstwo zapewnia, że pracuje też nad tym, aby „zapewnić szybkie rozpoczęcie niezbędnego kompleksowego przeglądu naukowego przez rząd federalny. Konferencja Ministrów Młodzieży i Rodziny krajów związkowych podjęła już w tym celu uchwałę w 2020 roku” – informuje rzecznik.

MAGS deklaruje też „wspieranie badań własnych” ofiar. Planuje „w drugiej połowie roku konferencję z udziałem przedstawicieli archiwów instytucji zaangażowanych w ówczesne wysyłanie. Jednym z celów jest współpraca ze stowarzyszeniem AKV-NRW w celu zbadania warunków ramowych dla indywidualnych badań osób dotkniętych (dostęp do dokumentów, pomoc w znalezieniu odpowiednich dokumentów). Odbyło się już spotkanie ekspertów przygotowujące konferencję” – zapewnia ministerstwo.

Jednak „naukowe opracowanie tematu i zebranie rzetelnej wiedzy na temat zakresu wysyłek są jeszcze w początkowej fazie” – przyznaje MAGS.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej