RAPORT

Pogarda

Wielkie zwycięstwo Putina. TVN już nikogo nie oszuka

Nord Stream 2. Władimir Putin (fot. Grigory Sysoyev/POOL/TASS, PAP/ITAR-TASS)
Nord Stream 2. Władimir Putin (fot. Grigory Sysoyev/POOL/TASS, PAP/ITAR-TASS)

Najnowsze

Popularne

„Tak złych stosunków na linii Moskwa-Waszyngton nie było od upadku ZSRR” – przekonywała niedawno swoich widzów stacja TVN. Zapewniano, że Donald Trump był człowiekiem Moskwy, a Joe Biden przeciwnie. Tymczasem to Biden i Angela Merkel przynieśli właśnie Putinowi na tacy wiele miliardów dolarów, bezpieczeństwo Europy–Środkowej i wszystkie sznurki niezbędne do tego, by Ukraina tańczyła dokładnie tak, jak zagra jej Władimir Władimirowicz.

Jest porozumienie i szokujące przecieki ws. NS2. „To danie Rosji do ręki dużego pistoletu”

Agencja Associated Press podała, że USA i Niemcy zawarły wstępne porozumienie dotyczące gazociągu Nord Stream 2. Z kolei amerykańskie media donoszą...

zobacz więcej

Kanclerz Niemiec Angela Merkel rozmawiała w środę telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem – poinformowało Biuro Prasowe i Informacyjne Rządu Federalnego. O czym rozmawiano? Tego akurat nikomu tłumaczyć nie trzeba.

Od kilkudziesięciu godzin światowe media huczały bowiem, że Niemcy i Stany Zjednoczone porozumiały się w sprawie pozwolenia na dokończenie budowy gazociągu Nord Stream 2. Jako zadośćuczynienie, Niemcy zobowiązały się do powołania i zarządzania Zielonym Funduszem dla Ukrainy, który ma pomóc temu państwu w transformacji energetycznej.

Zobacz także ->  Szef Naftohazu: Nord Stream 2 to rosyjska broń geopolityczna

To schemat, który znamy już m.in. z Grecji. Gdy Europa zrzucała się, by przekazać pogrążonym w kryzysie Atenom grube miliardy dolarów, większość tych pieniędzy trafiała potem do niemieckich banków. Teraz będzie podobnie. Pieniądze, którymi Berlin kupi sobie spokój i zamydli wszystkim oczy, trafią przecież z powrotem do niemieckich firm – bo od kogo innego Ukraińcy mieliby kupować zieloną technologię?

Szef ukraińskiego biura w Fundacji im. Heinricha Bölla stwierdził nawet, że „w ostatnich tygodniach swojej pracy kanclerz Niemiec Angela Merkel osiągnęła porozumienie z USA, zabezpieczając przyszłość dla projektu Nord Stream 2, narzędzia Kremla do podkopywania Europy”. „Zachowuje się zupełnie jak jej poprzednik Schröder, który na kilka tygodni przed wyborami podpisał kontrakt z NS1” – dodał.

Müller o umowie ws. Nord Stream 2: Decyzja niedobra dla Europy Środkowo-Wschodniej

Jesteśmy zaskoczeni decyzją Stanów Zjednoczonych, które pozwoliły na to, by budowa gazociągu Nord Stream 2 mogła być kontynuowana; to decyzja,...

zobacz więcej

Zaskakujący sojusz Demokratów i Republikanów


Przypomnijmy, że Gerhard Schroeder zarabia dziś miliony euro pracując dla rosyjskich firm energetycznych. Po zamachu na Aleksieja Nawalnego pełno było głosów wzywających byłego kanclerza do rezygnacji ze współpracy z Kremlem. I co? I co? I nic.

Co ciekawe, nawet niemiecki „Die Welt" określił już porozumienie Berlin–Waszyngton prezentem pożegnalnym ustępującej z fotela kanclerza Merkel dla prezydenta Rosji Władimira Putina.

„Porozumienie z Niemcami wpędzi Bidena w duże kłopoty przed Kongresem, gdzie Demokraci i Republikanie są choć raz zjednoczeni. Angela Merkel rozpoczęła swoją ostatnią kadencję z zamiarem przeciwstawienia się próbie podważenia przez Donalda Trumpa opartego na regułach porządku światowego. To była prawda. Ale kończy tę kadencję, wkładając kij w szprychy jego następcy, próbującemu wyprostować sytuację” – konkluduje „Die Welt”.

Zobacz także ->  USA i Niemcy opublikowały porozumienie nt. Nord Stream 2. Do czego się zobowiązują?

Bo warto sobie postawić pytanie: Jak to możliwe, że przedstawiany przez lewicowo–liberalne media jako antyrosyjski polityk, Joe Biden był teraz w USA jedynym wielkim zwolennikiem zwolnienia Kremla z sankcji. Kar chcieli zarówno Demokraci jak i Republikanie (taka zgodność nie zdarza się często), a nowy prezydent USA powiedział „Nie!”

Dziś nad Wisłą dostrzegają to już nawet ci komentatorzy i publicyści, którzy wcześniej absolutnie nie dopuszczali takiego scenariusza.

Polska i Ukraina reagują na amerykańsko-niemieckie porozumienie ws. Nord Stream 2

Wzywamy USA i Niemcy do podjęcia kroków w celu znalezienia adekwatnej odpowiedzi na rodzący się kryzys bezpieczeństwa w naszym regionie, którego...

zobacz więcej

„Tusk. Nasz człowiek w Warszawie”.


Nord Stream 2 to wielka rozgrywka geopolityczna. Ale wato sobie na koniec zadać pytanie o nasze „polskie podwórko”.

Rząd PiS od początku był budowie gazociągu bardzo przeciwny. Również teraz rzecznik rządu Piotr Müller podkreślił: „Jesteśmy zaskoczeni decyzją Stanów Zjednoczonych, które pozwoliły na to, by budowa gazociągu Nord Stream 2 mogła być kontynuowana; to decyzja, która nie jest dobra dla obszaru Europy Środkowo-Wschodniej”.

Zobacz także ->  Wstępne porozumienie w sprawie Nord Stream 2

A co na to Platforma Obywatelska i Donald Tusk? Co na to polityk, który tak chętnie chwali się świetnymi kontaktami z Berlinem i szefową niemieckiego rządu? Dlaczego nawet nie piśnie? Łatwo przychodzi mu nazywanie PiS „partią proputinowską”, a Polskiego Ładu „Ruskim Ładem”. Nie potrafi tego jednak podeprzeć żadnymi dowodami. Dziś chętnie zapytałbym polityka PO, jak ocenia oddanie Ukrainy w ręce Putina. Wiem jednak, że jako dziennikarz TVP zostanę co najwyżej obrażony, a żadna merytoryczna odpowiedź i tak nie padnie.

Komentarze po ataku Tuska na dziennikarkę TVP Info: „Zrobił to świadomie”

Nie będę odpowiadał na pytania tych, którzy zaangażowali się w nagonkę; mogę ewentualnie debatować z mocodawcą, tzn. z prezesem Kaczyńskim -...

zobacz więcej

Bo jeśli Tusk jest w Europie tak silny, to dlaczego Unia Europejska milczy?

W kontekście skandalicznych dla Europy–Środkowej i Wschodniej wydarzeń, warto również przypomnieć niedawne relacje z USA korespondenta TVN. „Tak złych stosunków na linii Moskwa-Waszyngton nie było od upadku Związku Radzieckiego" – przekonywał.

Tymczasem Russia Today publikuje zdjęcie zadowolonego prezydenta USA Joe Bidena z kciukiem uniesionym wysoko w górę.

Zobacz także ->  Müller: Orzeczenie TSUE w sprawie gazociągu OPAL nie budzi wątpliwości. To wynika z traktatów

Ktoś mógłby skojarzyć to z innymi artykułami kremlowskiej prasy, która za rządów PO–PSL pisała o Donaldzie Tusku „Nasz człowiek w Warszawie”. I tylko Platforma może udawać, że nie rozumie, skąd takie tytuły.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba wydał już oficjalne stanowisko w tej sprawie. Na Twitterze dodał, że jego kraj rozpoczyna kolejne konsultacje z UE, bo Nord Stream 2 „zagraża bezpieczeństwu Ukrainy i łamie zasadę dywersyfikacji unijnej unii energetycznej”.


Ale czy niemiecko–amerykańskie porozumienie da się jeszcze zatrzymać? W to nie wierzy już chyba nawet sam Kuleba. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej