SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Maturzyści szturmują komisje egzaminacyjne

Maturzyści mają na sprawdzenie swojej pracy pół roku (fot. arch.PAP/Lech Muszyński)
Maturzyści mają na sprawdzenie swojej pracy pół roku (fot. arch.PAP/Lech Muszyński)

Tysiące absolwentów szkół średnich w całej Polsce wnioskują o wgląd w swoje prace maturalne. Wielu udaje się poprawić wynik, a czasem nawet jeden punkt decyduje o dostaniu się na studia – pisze w czwartek „Dziennik Gazeta Prawna”.

Premier: Bronimy prawa naszych dzieci do normalnej szkoły [WIDEO]

Bronimy nie tylko ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka przed odwołaniem; bronimy prawa naszych dzieci do normalnej szkoły, bronimy prawa...

zobacz więcej

Dziennik przypomina, że „niecałe trzy tygodnie temu maturzyści poznali wyniki egzaminów dojrzałości”. „Niektórzy mają wątpliwości, czy ich praca została poprawnie sprawdzona, i wnioskują o wgląd do niej oraz wyższe noty” – dodaje.

Jak czytamy, z sondy DGP wynika, że „w niektórych okręgowych komisjach egzaminacyjnych (OKE) wniosków o wgląd już obecnie jest więcej niż w całym ubiegłym roku (można je składać przez sześć miesięcy od otrzymania świadectwa)”.

Ile wniosków wpłynęło do OKE?


„Do OKE w Jaworznie wpłynęło już ponad 2 tys. podań, a w przypadku ubiegłorocznych matur było ich 1,7 tys. od sierpnia 2020 r. do lutego 2021 r. W OKE we Wrocławiu wniosków jest zaledwie 21 mniej niż rok temu (1395 wobec 1416 w przypadku zeszłorocznej matury). W krakowskim OKE do tej pory maturzyści wnioskowali o 3,1 tys. wglądów, a przy ubiegłorocznej maturze o 3,5 tys. Na razie zdecydowanie mniej chętnych do weryfikacji wyników jest tylko w OKE w Poznaniu – 2 tys., a w 2020 r. było ich 2,6 tys.” – podano w artykule.

Zobacz także: Czarnek: Nikt nie może być pociągany do odpowiedzialności za swoje przekonania

Jak zaznacza gazeta, „dyrektorzy OKE zastrzegają jednak, że to wstępne dane, bo podania o wgląd cały czas spływają”. „ Maturzyści mają bowiem na sprawdzenie swojej pracy pół roku. Potem arkusze są niszczone. Ostatecznie zatem wniosków może być znacznie więcej” – informuje. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

źródło:

Zobacz więcej