SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Spór o kopalnię Turów. Rozmowy w Pradze

Polsko-czeski konflikt dotyczący kopalni ma rozwiązać podpisanie międzyrządowej umowy (fot. arch. PAP/Aleksander Koźmiński)
Polsko-czeski konflikt dotyczący kopalni ma rozwiązać podpisanie międzyrządowej umowy (fot. arch. PAP/Aleksander Koźmiński)

W Pradze po godzinie 9:00 zostaną wznowione negocjacje w sprawie polskiej kopalni Turów. Delegacje Polski i Czech wrócą do rozmów po ubiegłotygodniowej serii spotkań w grupach roboczych.

PGE do Tuska: stop fake news; bloku w Turowie nikt nie zepsuł

„@donaldtusk stop #fakenews. Bloku w Turowie nikt nie zepsuł. Poddany jest zaplanowanemu w kontrakcie przeglądowi” – napisano na Twitterze PGE...

zobacz więcej

Rozmowy w grupach roboczych prowadzone w ubiegłym tygodniu dotyczyły kwestii prawno-traktatowych oraz technicznych, takich jak wpływ wydobycia na wody gruntowe i jakość powietrza.

„Wyniki poszczególnych rozmów muszą teraz zostać w skoordynowany sposób wprowadzone do tekstu umowy. Głównie tego będzie dotyczyło nasze spotkanie w tym tygodniu” – przekazało Polskiemu Radiu czeskie ministerstwo środowiska.

W maju Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przychylił się do wniosku strony czeskiej i zdecydował o wstrzymaniu wydobycia w Turowie do czasu wydania orzeczenia w sprawie kopalni. Polska nie zastosowała się do tej decyzji i skierowała swoje wnioski do TSUE. Czesi domagają się kar w wysokości 5 milionów euro za każdy dzień pracy przygranicznej kopalni wbrew decyzji Trybunału.

Polsko-czeski konflikt dotyczący kopalni ma rozwiązać podpisanie międzyrządowej umowy. Negocjacje w tej sprawie toczą się w Pradze od połowy czerwca.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

źródło:
Zobacz więcej