RAPORT

Pogarda

Szef Naftohazu: Nord Stream 2 to rosyjska broń geopolityczna

Szef Naftohazu Jurij Witrienko uważa, że Ukraina powinna znaleźć się w NATO (fot. Pavlo Gonchar/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Szef Naftohazu Jurij Witrienko uważa, że Ukraina powinna znaleźć się w NATO (fot. Pavlo Gonchar/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Zdaniem szefa ukraińskiego koncernu energetycznego Naftohaz Jurija Witrienki Ukraina powinna uzyskać członkostwo w NATO, aby zagwarantować sobie bezpieczeństwo, bowiem Rosja wykorzystuje rurociąg Nord Stream 2 jako broń geopolityczną. W środę Niemcy i USA zawarły wstępne porozumienie w sprawie Nord Stream 2.

Sondaż przedwyborczy w Niemczech. Po powodziach zmiany poparcia

Unia (CDU/CSU) traci po powodziach w Niemczech dwa punkty procentowe w przedwyborczym sondażu. Poparcie traci także Armin Laschet, kandydat Unii na...

zobacz więcej

Witrienko dodał, że rurociąg wykorzystywany jest w takim charakterze nie tylko przeciwko Ukrainie, ale całemu regionowi Europy Wschodniej. Jego zdaniem, Rosja przerwie tranzyt swojego gazu przez terytorium Ukrainy po 2024 r. Wygasa wtedy obecna rosyjsko-ukraińska umowa o tranzycie gazu, która przynosi Ukrainie ok. 3 mld dolarów rocznie.

„Ponieważ nasze zaniepokojenie w pierwszym rzędzie dotyczy bezpieczeństwa, członkostwo w NATO prawdopodobnie rozwiązałoby ten problem” – powiedział Witrienko, cytowany przez Reutera.

Porozumienie Niemiec i USA


Witrienko, który przebywa obecnie w Waszyngtonie, wypowiadał się na krótko przed ogłoszeniem przez Niemcy i USA wstępnego porozumienia w sprawie Nord Stream 2, pozwalającego na dokończenie gazociągu.

W porozumieniu, jak ujawnił Departament Stanu USA, sprecyzowano posunięcia, jakie mogłyby być podjęte w przypadku wykorzystywania rurociągu w takich właśnie celach. Porozumienie ma zobowiązać Niemcy do nałożenia sankcji na Rosję w razie szantażowania przez nią Ukrainy.

Ambasador Rosji w Waszyngonie Anatolij Antonow zapewnił w środę, że Nord Stream 2 jest rezultatem „wyłącznie komercyjnych porozumień” oraz że Rosja gotowa jest dostarczać zainteresowanym krajom „tyle węglowodorów, ile potrzebują”.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej