SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Kryzys migracyjny na Litwie. Polska wyśle pomoc humanitarną

Litewski pogranicznik pilnuje granicy z Białorusią (fot. Paulius Peleckis/Getty Images)
Litewski pogranicznik pilnuje granicy z Białorusią (fot. Paulius Peleckis/Getty Images)

Polska zdecydowała o wysłaniu konwojów z pomocą humanitarną na Litwę – poinformowało w środę wieczorem MSZ. Pomoc jest potrzebna w związku z napływem nielegalnych migrantów z terytorium Białorusi. „To gest solidarności i wsparcia dla naszego sąsiada i sojusznika” – zaznaczył resort.

Białoruskie media: Nieznany jest los zatrzymanych redaktorów Naszej Niwy

Trzej redaktorzy gazety Nasza Niwa, którzy zostali zatrzymani 8 lipca, powinni w środę wyjść z aresztu, jednak miejsce pobytu co najmniej jednego z...

zobacz więcej

Jak przypomina resort dyplomacji w komunikacie, od początku roku Litwa boryka się ze zwielokrotnionym w porównaniu do poprzednich lat napływem nielegalnych migrantów.

„Konwój z pomocą humanitarną realizowany przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych to odpowiedź na zapotrzebowanie władz litewskich. W konwoju RARS na Litwę dotrze pomoc rzeczowa o wartości ok. 740 tys. złotych, w tym: namioty z wyposażeniem, generatory prądu, koce, łóżka polowe. Pomoc dotrze do Wilna” – poinformowało MSZ.

Resort zapowiada, że z pomocą dla Litwy wyruszy także transport polskiego MON . Konwój humanitarny MON dostarczy namioty, łóżka polowe, taborety, stoły polowe, grzejniki, pościel, koce i inne artykuły.

Przebywający na początku lipca w Wilnie minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podkreślił, że skala zjawiska stanowi problem nie tylko dla Litwy, ale i dla całej Unii Europejskiej .

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

„Intensywny czas”. MSZ podsumował polską prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej

MSZ podsumował prezydencję Polski w Grupie Wyszehradzkiej.

zobacz więcej

MSZ przekazało, że Litewska Państwowa Służba Ochrony Granic (VSAT) informuje o blisko 1800 osobach, pochodzących głównie z Iraku, Syrii, Tadżykistanu i Rosji, które w tym roku przedostały się nielegalnie na Litwę z terytorium Białorusi .

„To ponad dwadzieścia cztery razy więcej niż przez cały ubiegły rok. Litwa, do której np. w 2020 r. z terenu Białorusi dotarły 74 i 37 osób w 2019, nie była logistycznie przygotowana do przyjęcia tak dużej liczby emigrantów na granicy litewsko-białoruskiej. W związku z rosnącym napływem nielegalnych migrantów z Białorusi 2 lipca br. ogłoszono stan sytuacji ekstremalnej” – zaznaczyło MSZ.

Według resortu „analiza okoliczności oraz komunikaty polskich i litewskich służb granicznych wskazują, że mamy do czynienia z kryzysem, który został sztucznie i intencjonalnie wykreowany” .

„Potępiamy takie podejście, wykorzystujące trudną sytuację społeczną, ekonomiczną, a czasem polityczną w państwach pochodzenia migrantów dla realizacji bieżącej agendy politycznej. Deklarujemy pełną solidarność z Litwą i apelujemy do wszystkich państw UE o wsparcie władz w Wilnie w ich staraniach zabezpieczenia granicy zewnętrznej UE” – podkreślił resort dyplomacji.

źródło:

Zobacz więcej