SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Sprzęt zabrany mafii tytoniowej pozwoli na zasilenie szpitala polowego

Zamiast niszczeć w magazynach dowodów, wiele sprzętu zabranego przestępcom może się w każdej chwili przydać (fot. NOSG)
Zamiast niszczeć w magazynach dowodów, wiele sprzętu zabranego przestępcom może się w każdej chwili przydać (fot. NOSG)

Jedna z mafijnych grup tytoniowych rozbitych przez podlaski wydział Prokuratury Krajowej „zasponsorowała” sprzęt dla stołecznych strażaków, do których trafiły m.in. generator prądu, agregat prądotwórczy, kompresory powietrza i pompa próżniowa. Urządzenia te gang wykorzystał do wyprodukowania blisko 100 mln papierosów, o wartości ok. 68 mln zł.

Nielegalna fabryka papierosów zarabiała miliony

Ponad 108 tys. paczek podrabianych papierosów mogli produkować w ciągu doby przestępcy w nielegalnej fabryce zlikwidowanej przez policjantów...

zobacz więcej

Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku prowadzi wraz z Nadwiślańskim Oddziałem Straży Granicznej duże śledztwo dotyczące produkcji podrabianych papierosów. Rozpracowana przez śledczych grupa wytwarzała „zamienniki” jednej ze znanych marek dużego koncernu nikotynowego.

Z ustaleń śledczych wynika, że grupa ta działała niemal na skalę przemysłową, kilkakrotnie przenosząc fabryki u magazyny. Prokurator ustalił, że gang mógł wprowadzić do obrotu nawet ponad 97 mln sztuk papierosów o wartości prawie 68 milionów złotych. Na działalności przestępców Skarb Państwa stracił na niezapłaconych podatkach i akcyzie ponad 88 mln zł.

CBŚP: Zlikwidowano nielegalną fabrykę i magazyn papierosów

W okolicach miejscowości Faro w południowej Portugalii zostało zatrzymanych 13 osób w związku z likwidacją nielegalnej fabryki i magazynu...

zobacz więcej

Chcąc nie chcąc, gangi też pomagają


Podczas likwidacji centralnej fabryki, śledczy zabezpieczyli szereg urządzeń, które miały dać grupie niezależność od energii pobieranej z powszechnych sieci. Służby często namierzają takie przybytki po dużym zużyciu energii. Dlatego przestępcy inwestują w wydajne maszyny takie jak np. generator prądu, agregat prądotwórczy, kompresory powietrza i pompa próżniowa.

Wspomniany wyżej sprzęt, który już raczej nie przyda się przestępcom został przekazany przez podlaskie „pezety” stołecznej Komendzie Miejskiej Straży Pożarnej. Moc przekazanych urządzeń jest wystarczająca do zasilenia np. szpitala polowego, gdyby zaszła taka potrzeba.

Darowizna była możliwa dzięki wprowadzonej w marcu ub.r. nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Dzięki temu do szpitali mógł trafiać np. zarekwirowany spirytus, a przed trzema miesiącami wydajny agregat prądotwórczy oraz kompresory, wykorzystywane do produkcji podrabianych papierosów, trafiły do szpitali walczących z pandemią koronawirusa. Tym razem prezenty pochodziły od dolnośląskich „pezetów”.

W styczniu br., Zachodniopomorski Wydział PZ PK przekazał szpitalom i policji, wart 3 mln zł sprzęt elektroniczny oraz samochody, zabezpieczone u członków jednego z gangów wyłudzających podatek VAT.

Maszyny gangu tytoniowego pomogą w walce z pandemią

Wydajny agregat prądotwórczy oraz kompresory, wykorzystywane do produkcji podrabianych papierosów, trafiły do szpitali walczących z pandemią...

zobacz więcej

Nie tylko w pandemii


Funkcjonariusze służb mundurowych uważają, że Polska winna wzorem niektórych krajów, sprawniej przejmować i wykorzystywać sprzęt zajęty podczas działań przeciwko przestępcom. Nie tylko w czasie pandemii, ale także na co dzień. I tak wyroby takie jak np. nielegalny spirytus mogą trafiać do placówek medycznych, a samochody wykorzystywane do popełnienia przestępstwa (np. przemytu narkotyków) trafiać na wyposażanie służb lub aukcje, z których dochód byłby przeznaczony na dofinansowanie wspomnianych instytucji. Taki „po-gangsterski” sprzęt świetnie by się nadawał np. do wydziałów techniki-operacyjnej odpowiedzialnych za inwigilację groźnych przestępców, bądź do uwiarygodnienia policyjnych „przykrywkowców”.

Jednak na razie oficjalne procedury, poza czasem pandemii, są tak przewlekłe, że kiedy wreszcie zapada decyzja o przejęciu takiego sprzętu, nie nadaje się on zbytnio do niczego.

źródło:
Zobacz więcej