SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Nowa plaga na Półwyspie Iberyjskim. Coraz więcej nielegalnych fabryk papierosów

Odkryta fabryka miała bardzo dużą wydajność (fot. Guardia Civil)
Odkryta fabryka miała bardzo dużą wydajność (fot. Guardia Civil)

Już nie tylko marihuana, haszysz czy kokaina są czołowymi produktami eksportowymi. Coraz częściej na Półwyspie Iberyjskim likwidowane są manufaktury nikotynowe, które do tej pory najczęściej działały w Polsce oraz innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Podczas dwumiesięcznej operacji służb hiszpańskich i portugalskich przejęto m.in. ponad 2 mln paczek papierosów, ponad 50 ton tytoniu i blisko 2 mln euro w gotówce.

CBŚP: Zlikwidowano nielegalną fabrykę i magazyn papierosów

W okolicach miejscowości Faro w południowej Portugalii zostało zatrzymanych 13 osób w związku z likwidacją nielegalnej fabryki i magazynu...

zobacz więcej

To była jedna z najdłuższych operacji wymierzonych w gangi akcyzowe, działające jednocześnie na terenie Hiszpanii i Portugalii. Zbieranie dowodów przeciwko gangom zaczęło się w 2019 r., przy zdecydowanej koordynacji OLAF-u i EUROJUST, które pomogły służbom z Półwyspu Iberyjskiego nawiązać szybką współpracę z rumuńską strażą graniczną, słowackim COFA i pogranicznikami z Ukrainy.

Obława na producentów podrabianych papierosów zaczęła się 22 maja i trwała do 16 maja, a wzięło w niej udział kilkuset funkcjonariuszy jednostek policyjnych obu krajów. W ramach działań pod kryptonimem Alecrin dokonano przeszukań 125 miejsc w różnych prowincjach Hiszpanii i na terytorium Portugalii.

Znaleziono w nich magazyny tytoniu, profesjonalną fabrykę podróbek oraz szereg maszyn do konfekcjonowania gotowych paczek oraz krajalnie tytoniu. Zatrzymano 29 osób. Poza przejęciem przestępczego sprzętu, zabezpieczono ponad dwa miliony euro w gotówce. Prawdopodobnie była to zapłata za kilka transportów, który wyekspediowano do Francji lub Wielkiej Brytanii.

Fabryka papierosów „zabunkrowana” kilka metrów pod ziemią. Grupa rozbita dzięki CBŚP

Dzięki informacji funkcjonariuszy CBŚP, Hiszpańska Gwardia Cywilna rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się nielegalną produkcją...

zobacz więcej

Utracone miliony


Główna fabryka nielegalnych papierosów z profesjonalną i bardzo wydajną linią produkcyjną ukryta była w mieście Manzanares (Ciudad Real). Kiedy do budynku wkroczyli funkcjonariusze Guardia Civil, odkryli, że przestępcy szykowali się do uruchomienia drugiej linii. To właśnie tam przejęto 15 mln gotowych już papierosów, a także 50,5 tony tytoniu. Dodatkowo przestępcy stracili tam większość przejętej przez służby gotówki – 1,1 mln euro. A także kilka pojazdów, w tym ciężarowych, wykorzystywanych do przemytu gotowych produktów.

Z kolei w Portugalii Jednostka Działań Fiskalnych (UAF) Narodowej Gwardii Republikańskiej przeprowadziła 97 przeszukań i skonfiskowała 758 tys. euro ukrytych w belach wraz z dużymi ilościami tytoniu. Znaleziono magazyn, w którym ukryto 12 mln papierosów oraz 600 kg krajanki. Aresztowano 9 osób.

Służby zwracają uwagę, że nadzorcami przybytków byli Hiszpanie i Portugalczycy, a za pracę przy maszynach odpowiadali m.in. Bułgarzy czy Ukraińcy. Zarządcy manufaktur stracili sprzęt i towar wart kilka milionów euro.

Od początku roku służby hiszpańskie i portugalskie rozbiły już kilka takich manufaktur. Śledczy obawiają się, że nielegalne fabryki papierosów mogą być kolejnym poważnym problemem na Półwyspie Iberyjskim, a ich liczba będzie rosła, bo zyski ze sprzedaży porabianych wyrobów tytoniowych mogą być porównywalne z handlem marihuaną.

Sprytnym pomysłem jest  koprodukcja na terenie dwóch sąsiednich krajów (fot. GC)
Sprytnym pomysłem jest koprodukcja na terenie dwóch sąsiednich krajów (fot. GC)

źródło:
Zobacz więcej