RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Więźniowie wzięli zakładników. Domagali się dostarczenia pizzy

Strażnicy przetrzymywani przez więźniów zostali wypuszczeni (fot. PAP/EPA/PER KARLSSON)
Strażnicy przetrzymywani przez więźniów zostali wypuszczeni (fot. PAP/EPA/PER KARLSSON)

Dwoje strażników przetrzymywanych przez więźniów w zakładzie karnym pod Eskilstuną w południowej Szwecji zostało w środę wieczorem wypuszczonych; nie odnieśli żadnych obrażeń. Sprawców aresztowano – poinformowała szwedzka policja.

Dwaj mordercy uwolnili wieczorem jednego z zakładników z aresztu. Wciąż żądają helikoptera

30-letni Isak Dewit oraz 24-letni Haned Mahamed Abdullahi, obaj skazani za morderstwa, wzięli za zakładników dwóch strażników aresztu w...

zobacz więcej

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Akcja służb z udziałem negocjatora trwała ponad dziewięć godzin. Według gazety „Aftonbladet” uzbrojeni w żyletki przymocowane do szczoteczek do zębów więźniowie, 30-letni Isak D. oraz 24-letni Haned Mahamed A., zabarykadowali się w wartowni, grożąc strażnikom – kobiecie i mężczyźnie.

Więźniowie zażądali podstawienia im helikoptera. Innym życzeniem będącym warunkiem wypuszczenia jednego ze strażników było dostarczenie 20 sztuk pizzy z mięsem kebab. Prośba ta została spełniona.

Areszt w Hällby pod Eskilstuną jest więzieniem o najwyższym rygorze bezpieczeństwa. Przebywają w nim skazani za najcięższe przestępstwa, a personel jest przygotowany do radzenia sobie z ryzykownymi sytuacjami.

W tej samej placówce do podobnego zdarzenia doszło w 2004 roku, gdy dwóch więźniów wzięło jako zakładnika strażniczkę. Po sześciu godzinach negocjacji kobieta została zwolniona, a sprawcy się poddali.

Zobacz także: Szwecja. Strzelanina gangów, ucierpiała dwójka dzieci

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej