RAPORT

Pogarda

Müller o umowie ws. Nord Stream 2: Decyzja niedobra dla Europy Środkowo-Wschodniej

Najnowsze

Popularne

Jesteśmy zaskoczeni decyzją Stanów Zjednoczonych, które pozwoliły na to, by budowa gazociągu Nord Stream 2 mogła być kontynuowana; to decyzja, która nie jest dobra dla obszaru Europy Środkowo-Wschodniej – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

USA i Niemcy opublikowały porozumienie nt. Nord Stream 2. Do czego się zobowiązują?

Administracja prezydenta USA Joe Bidena i niemieckie MSZ ogłosiły w środę we wspólnym oświadczeniu porozumienie w sprawie zakończenia sporu na...

zobacz więcej

Administracja prezydenta USA Joe Bidena i niemieckie MSZ ogłosiły w środę we wspólnym oświadczeniu porozumienie w sprawie zakończenia sporu na temat gazociągu Nord Stream 2. W ramach umowy, USA wstrzymują nakładanie sankcji na NS2, zaś Niemcy zainwestują w ukraińskie projekty i zobowiążą się do sankcji w razie wrogich działań Rosji.

– Od samego początku podkreślamy - i zdania nie zmienimy - że projekt Nord Stream 2 jest projektem geopolitycznym, który destabilizuje sytuację polityczną w Europie Środkowo-Wschodniej – mówił w środę wieczorem dziennikarzom w Sejmie rzecznik rządu.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

– Niestety zarówno kanclerz (Niemiec) Angela Merkel jak i (prezydent Rosji) Władimir Putin mają na sumieniu kwestie potencjalnej destabilizacji sytuacji w Europie Środkowo-Wschodniej. Na to zgody Polski nie ma. Niestety w UE nie było odpowiedniej reakcji na poziomie całej Wspólnoty, również na poziomie Europejskiej Partii Ludowej – stwierdził Müller.

Podkreślał, że Polska od samego początku podnosiła zarzuty i przez wiele miesięcy miała wsparcie ze strony Stanów Zjednoczonych.

„To szczególny skandal, gdy część kraju znalazła się pod wodą”. Niemieccy ekolodzy krytykują rząd

Niemiecka organizacja ekologiczna Deutsche Umwelthilfe krytykuje porozumienie pomiędzy Niemcami a USA w sporze o Nord Stream 2. – Z punktu...

zobacz więcej

– Jesteśmy, niestety, zaskoczeni tą decyzją. To jest decyzja, która nie jest dobra dla tego obszaru ze strony Stanów Zjednoczonych, które pozwoliły na to, aby budowa tego gazociągu mogła być kontynuowana – powiedział rzecznik rządu.

Według niego, „niemiecki władze, niestety, w tym zakresie realizują interesy Rosji”. – To jest o tyle zaskakujące, że bardzo często część publicystów europejskich, polskich próbuje naszą formację polityczną oskarżać o działania prorosyjskie. Jak się okazuje, to przyjaciele z EPL - czyli z tego samego środowiska politycznego, w którym znajduje się PO - pozwolili na to, aby ten gazociąg był realizowany – dodał.

Składający się z dwóch nitek gazociąg Nord Stream 2 jest już niemal w całości ukończony. Budowie sprzeciwiają się m.in. Polska, Ukraina i państwa bałtyckie podkreślając, że ukończenie projektu zwiększy zależność Europy od importu gazu z Rosji i rozszerzy polityczne wpływy Kremla na politykę europejską. Realizację projektu popierają Niemcy, Austria i kilka innych państw UE. Budowa rurociągu rozpoczęła się za kadencji administracji poprzedniego prezydenta USA Donalda Trumpa w 2018 roku. Stała się wówczas głównym źródłem tarć między USA a Niemcami.

W przyszłości 55 mld metrów sześc. gazu ziemnego ma być co roku pompowanych z Rosji do Niemiec dwiema nitkami Nord Stream 2, każda o długości około 1200 kilometrów.

Czytaj także: Jest porozumienie i szokujące przecieki ws. NS2. „To danie Rosji do ręki dużego pistoletu”

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej