RAPORT

Pogarda

USA i Niemcy opublikowały porozumienie nt. Nord Stream 2. Do czego się zobowiązują?

Porozumienie ws. Nord Stream 2 (fot. Axel Schmidt/Getty Images)
Porozumienie ws. Nord Stream 2 (fot. Axel Schmidt/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Administracja prezydenta USA Joe Bidena i niemieckie MSZ ogłosiły w środę we wspólnym oświadczeniu porozumienie w sprawie zakończenia sporu na temat gazociągu Nord Stream 2. W ramach umowy USA wstrzymują nakładanie sankcji na NS2, zaś Niemcy zainwestują w ukraińskie projekty i zobowiążą się do sankcji w razie wrogich działań Rosji.

„To szczególny skandal, gdy część kraju znalazła się pod wodą”. Niemieccy ekolodzy krytykują rząd

Niemiecka organizacja ekologiczna Deutsche Umwelthilfe krytykuje porozumienie pomiędzy Niemcami a USA w sporze o Nord Stream 2. – Z punktu...

zobacz więcej

Niemcy mają zainwestować na początek co najmniej 175 mln dolarów w projekty związane z „zieloną transformacją” ukraińskiej energetyki. Łącznie z USA Niemcy mają promować i wspierać inwestycje warte co najmniej 1 miliard dolarów w ramach Zielonego Funduszu dla Ukrainy.

Berlin zobowiąże się też do użycia wszelkich możliwych działań i środków na rzecz przedłużenia rosyjsko-ukraińskiej umowy o tranzycie gazu na okres do 10 lat. Obecna umowa wygasa w 2024 roku i przynosi Ukrainie ok. 3 mld dolarów rocznie.

Niemcy obiecały też, że podejmą działania na szczeblu rządowym przeciwko Rosji, m.in. poprzez UE, w tym sankcje, jeśli Rosja będzie używać tranzytu gazu jako środka przymusu wobec Ukrainy.

Czytaj także: Jest porozumienie i szokujące przecieki ws. NS2. „To danie Rosji do ręki dużego pistoletu”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej