RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

I prezes SN rozważa zablokowanie Izby Dyscyplinarnej

Małgorzata Manowska jest I prezes Sądu Najwyższego (fot. Forum/Andrzej Hulimka)
Małgorzata Manowska jest I prezes Sądu Najwyższego (fot. Forum/Andrzej Hulimka)

Czy działanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego zostanie zablokowane? – Rozważam taki krok – powiedziała I prezes SN Małgorzata Manowska w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Zdecydowane stanowisko ministra sprawiedliwości. „Postanowienia TSUE są bezprawne”

Chciałbym wyrazić słowa solidarności z oświadczeniem I prezes SN. W Polsce obowiązuje konstytucja i zasada legalizmu. W oparciu o te zasady nie ma...

zobacz więcej

TSUE orzekł w zeszły czwartek, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE.

Dzień wcześniej TSUE zobowiązał Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN.

Z kolei również w środę Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis Traktatu o UE, na podstawie którego TSUE zobowiązuje państwa członkowie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z Konstytucją RP.

W miniony piątek Manowska wydawała zarządzenie, które umożliwia działanie Izby Dyscyplinarnej w pełnym zakresie.

„Sędziowie Sądu Najwyższego, w tym Izby Dyscyplinarnej, są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji RP oraz ustawom” – można w nim przeczytać.

Czy teraz stanowisko to uległo zmianie? W czwartek „Rzeczpospolita” ma opublikować wywiad z I prezes Sądu Najwyższego. Z udostępnionego w środowy wieczór fragmentu dowiadujemy się, że Manowska może zablokować działanie Izby Dyscyplinarnej, cofając swoje wcześniejsze zarządzenie.

– Rozważam taki krok, żeby umożliwić rządowi i parlamentowi spokojne przeprowadzenie ewentualnych prac legislacyjnych – powiedziała.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej