SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Portugalski rząd rozważa ograniczenie prawa do manifestacji

Premier Costa stracił 20 proc. poparcia, w związku z przywróceniem w czerwcu restrykcji sanitarnych (fot. Nuno Cruz/NurPhoto via Getty Images)
Premier Costa stracił 20 proc. poparcia, w związku z przywróceniem w czerwcu restrykcji sanitarnych (fot. Nuno Cruz/NurPhoto via Getty Images)

Rząd Portugalii ogłosił uruchomienie procedur służących ograniczeniu prawa do manifestacji w okresie pandemii COVID-19, w szczególności do masowych zgromadzeń, które mogą zagrażać zdrowiu publicznemu. Władze zostały sprowokowane do działania po fieście, jaką 11 maja urządzili kibice stołecznego Sportingu Lizbona po zdobyciu przez ten klub tytułu piłkarskiego mistrza kraju. W kolejnych dniach w stołecznej aglomeracji zwiększyła się liczba zakażeń.

Szwedzka policja rozbiła demonstrację koronasceptyków

Szwedzka policja rozbiła w sobotę w Sztokholmie demonstrację przeciwników restrykcji wprowadzonych w związku z pandemią COVID-19. Jeden z...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Jak podał w środę dziennik „Jornal de Negocios”, w połowie lipca z inicjatywy MSW Portugalii uruchomiono procedurę służącą sprawdzeniu możliwości ograniczenia prawa do masowych manifestacji. Dokument trafił już do parlamentu.

Inicjatywa ma związek z licznymi zgromadzeniami w centrum Lizbony kibiców stołecznego Sportingu, do których doszło 11 maja, po zdobyciu przez ten klub tytułu mistrza kraju. W kolejnych dniach w stołecznej aglomeracji nasiliła się pandemia, co służby medyczne tłumaczyły właśnie ulicznym świętowaniem kibiców, bez zachowywania dystansu społecznego.

Cypr. Gwałtowny protest przeciwników restrykcji covidowych

Tysiące demonstrantów sprzeciwiających się restrykcjom covidowym na Cyprze zebrało się w niedzielę przed pałacem prezydenckim. Wielu z nich...

zobacz więcej

W niedzielę w całej Portugalii odbyły się antyrządowe wiece przeciwników restrykcji przeciwepidemicznych, w których wzięło udział kilka tysięcy osób. Największe manifestacje zorganizowano w Lizbonie i Porto.

Tymczasem jak poinformował dziennik „Diario de Noticias”, wraz z przywróceniem w czerwcu restrykcji sanitarnych premier Antonio Costa stracił poparcie 20 proc. swoich sympatyków. Z badania ośrodka badawczego Aximage wynika, że o ile w marcu Costę popierało 61 proc. obywateli, to już w połowie lipca, czyli krótko po przywróceniu restrykcji sanitarnych, grono to zmniejszyło się do 41 proc.

źródło:

Zobacz więcej