SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Czarnek: Wniosek o odwołanie mnie ze stanowiska jest kompromitacją

Wniosek o odwołanie mnie ze stanowiska jest kompromitacją, jest oparty na zmanipulowanym wycinku publikacji sprzed 10 lat; z wniosku wynika jedna rzecz: państwo organicznie brzydzicie się wolnością – powiedział w Sejmie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zwracając się do opozycji.

Minister Czarnek: Trzeba powstrzymać TSUE przed demontażem UE

Dziś trzeba powstrzymać TSUE przed demontażem UE, bo to daleko nie pojedzie. Jeśli nie będziemy się trzymać traktatów, to UE się prędzej czy...

zobacz więcej

Czarnek podczas debaty w Sejmie nazwał wniosek o jego odwołanie skandalicznym.

– Skompromitowaliście się dzisiaj na wiele sposobów – powiedział, zwracając się do posłów opozycji. Mówił, że przedstawiciel wnioskodawców, którym był Rafał Grupiński (KO), przedstawił „wykład na temat kawałka jego publikacji sprzed 10 lat”, podczas gdy on jest ministrem edukacji od 19 października 2020, a nie od 2011 r.

– Jeżeli sporządza się wniosek o wotum nieufności nie na podstawie krytyki decyzji, bo tutaj tego w ogóle nie było, tylko kawałka wycinka publikacji, zmanipulowanego jeszcze, sprzed 10 lat, na temat wypowiedzi sprzed dwóch, trzech lat, kiedy nie byłem ministrem i nawet nie wiedziałem, że będę to to jest kompromitacja – powiedział.

– Państwo tutaj nie zrobiliście nic, żadnej krytyki, żadnego rozwiązania – ocenił.

Czarnek wymienił „szereg dużych rzeczy, które udało się zrobić w ciągu dziewięciu miesięcy – od weryfikacji wymogów egzaminacyjnych po to, by dzieci i młodzież mogły spokojnie zdawać te matury i egzaminy ośmioklasistów”. Mówił w tym kontekście o informatyzacji szkół, 300 mln zł dla nauczycieli na zakup akcesoriów informatycznych i reformę czasopism.

– Tak naprawdę z tego wniosku wynika jedna rzecz: państwo organicznie brzydzicie się wolnością. Co jest powodem tego wniosku? Powodem tego wniosku jest to, że my trafiliśmy w samo sedno problemu i to was tak strasznie boli. Krytykujecie ustawę, która ma chronić prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami. To rodzice będą wyrażać zgodę na organizację pozarządową – tak, panie pośle Grupiński, to w Poznaniu jest ten problem, to w Poznaniu chcecie seksualizować te dzieci, wpuszczać organizacje, które je demoralizują, my jako państwo mamy konstytucyjny obowiązek bronić dzieci przed demoralizacją, niech pan czyta Konstytucję. My w Poznaniu też wam na to nie pozwolimy, bo w Poznaniu dzieci też zasługują na to, by je chronić – oświadczył Czarnek, zwracając się do wnioskodawców.

Premier: Bronimy prawa naszych dzieci do normalnej szkoły [WIDEO]

Bronimy nie tylko ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka przed odwołaniem; bronimy prawa naszych dzieci do normalnej szkoły, bronimy prawa...

zobacz więcej

Czego dzieci będą uczone w szkołach?


– Polska młodzież jest kompletnie nieświadoma swojej historii 2. połowy XX wieku, a przez to jest bardzo podatna na manipulacje – podkreślił Czarnek w swoim wystąpieniu.

– To co wprowadzamy „Polskim Ładem”, co komunikował Pan prezes Jarosław Kaczyński, historia najnowsza z podziałem na powszechną i polską – zaznaczył. To co będziemy robić dzięki temu funduszowi, który nazwaliście „Funduszem Czarnka” i odrzucaliście, czyli będziemy dofinansowywać do 100 proc. wycieczki do muzeów narodowych, do miejsc pamięci narodowych, do miejsc związanych z kulturą ludową(…) wszystko po to, aby dzieci, młodzież były świadome swojej historii – powiedział.

– Będziemy ich uczyć, wiecie czego? Że miliony Polaków ratowało swoich żydowskich braci z okupacji niemieckiej, że ratowało im życie, narażając swoje życie i ginąc tym samym. Wy nie chcieliście ich uczyć tego – podkreślił zwracając się do opozycji.

Szef MEiN dodał, że chce, aby dzieci były uczone w szkole męstwa, umiarkowania, roztropności i mądrości. Dodał, że to są cnoty, które kiedyś opozycja wyśmiała.

Głosowanie nad wnioskiem nieufności


Sejm odrzucił w środę wieczorem wniosek o wotum nieufności wobec ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Za wnioskiem głosowało 205 posłów, 236 było przeciw, siedmiu wstrzymało się od głosu.

Wcześniej wniosek Koalicji Obywatelskiej negatywnie zaopiniowała Sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Czytaj także: Opozycja atakuje Czarnka. Dostali mocną odpowiedź 

źródło:
Zobacz więcej