RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Program Polski Ład zapłaci za budowy pływalni. Brakuje ich w 33 powiatach

Dopłaty do budowy pływalni (fot. Shutterstock/BalanceFormCreative)
Dopłaty do budowy pływalni (fot. Shutterstock/BalanceFormCreative)

W Polsce są jeszcze 33 „basenowe” białe plamy. To powiaty, w których nie ma ani jednej krytej pływalni. Program Polski Ład przewiduje dopłaty do 80 procent kosztów budowy takich obiektów – poinformowała o tym wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Anna Krupka, która przedstawiła posłom z sejmowej komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki informację na temat obecnego stanu oraz planów upowszechniania pływania w Polsce.

Najgłębszy na świecie basen do nurkowania jest w Dubaju

W Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich otwarto najgłębszy na świecie basen do nurkowania. Głęboko pod wodą można tam grać w szachy i...

zobacz więcej

Anna Krupka powiedziała, że priorytetem resortu jest tworzenie warunków do uprawiania aktywności fizycznej przez dzieci i młodzież szkolną.

– Nauka pływania realizowana w początkowym etapie edukacji młodego pokolenia Polaków jest niezwykle istotna z uwagi na szereg korzyści natury zdrowotnej. Zapobiega wadom postawy, poprawia pracę serca, angażuje wiele partii mięśniowych, zwiększa wydolność, koordynację oraz co istotne, przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa nad wodą – mówila.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Ministerstwo realizuje ogólnopolski program powszechnej nauki pływania „Umiem Pływać”. Wiceminister Anna Krupka poinformowała, że dzięki temu programowi ponad 700 tysięcy dzieci z klas 1-3 szkół powszechnych nabyło podstawowe umiejętności pływania. W latach 2014-2020 na realizację tego zadania przeznaczono ponad 100 milionów złotych z funduszu zajęć sportowych dla uczniów.

– Równolegle w ramach programów „Sport dla dzieci”, „Sport dla wszystkich”, „Sport wszystkich dzieci” wspierane są różnorodne przedsięwzięcia realizowane m.in przez gwiazdy sportu polskiego, olimpijczyków, Otylię Jędrzejczak, Pawła Korzeniowskiego – dodała.

Hiszpania. Wydarzenie „edukacyjne dla dzieci”. Naturyści świętowali Dzień bez Stroju Kąpielowego

Hiszpańskie organizacje naturystów we współpracy z lokalnymi władzami liberalnej partii Ciudadanos w dystrykcie Latina w Madrycie w niedzielę...

zobacz więcej

– Mamy w kraju 732 ogólnodostępne kryte pływalnie, w tym 19 basenów olimpijskich oraz 619 pływalni o długości 25 metrów. 33 powiaty nie mają krytej pływalni, ale mogą mieć – poinformowała Anna Krupka.

– Programy infrastrukturalne „Sportowa Polska” nakierowane są na uzupełnianie tych braków poprzez priorytetowe traktowanie wniosków dotyczących budowy krytych pływalni w jednostkach samorządu terytorialnego bez tego typu obiektów – powiedziała.

W latach 2016-2020 dofinansowano także 76 remontów i modernizacji krytych pływalni za kwotę 215 milionów złotych. Ministerstwo uznało, że pływanie jest „niezwykle ważne w kontekście interesu społecznego” i zamierza te działania kontynuować.

Niestety mimo zaproszenia, na posiedzenie komisji nie stawił się nikt z Polskiego Związku Pływackiego i wiele pytań pozostało bez odpowiedzi. Na kolejne posiedzenie komisji sportu w połowie września mają zostać ponownie zaproszeni przedstawiciele tego związku sportowego oraz pływacy, którzy w wyniku zaniedbań nie zostali dopuszczeni do startu w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.

Czytaj także: Premier o inwestycjach w rozwój sieci wodno-kanalizacyjnej: to część Polskiego Ładu

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej