SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Sondaż przedwyborczy w Niemczech. Po powodziach zmiany poparcia

Przedwyborczy sondaż w Niemczech (fot. Sascha Steinbach- Pool/Getty Images)
Przedwyborczy sondaż w Niemczech (fot. Sascha Steinbach- Pool/Getty Images)

Unia (CDU/CSU) traci po powodziach w Niemczech dwa punkty procentowe w przedwyborczym sondażu. Poparcie traci także Armin Laschet, kandydat Unii na kanclerza.

Straszna powódź w Niemczech. Dlaczego nie zadziałał system wczesnego ostrzegania?

Powódź w Niemczech spowodowała ogromne spustoszenie. Zginęło co najmniej 170 osób, straty liczone są w miliardach. Niemieckie media pytają,...

zobacz więcej

Według najnowszego sondażu Instytutu Forsa, Unia straciła część wyborców w ciągu ostatniego tygodnia. W opublikowanym w środę na łamach dziennika „Die Welt” barometrze trendów dla RTL i ntv, Unia zdobywa 28 proc., o dwa punkty procentowe mniej niż w poprzednim tygodniu.

Zieloni utrzymują się bez zmiany - na poziomie 19 proc. SPD dostałaby 16 procent głosów (o jeden punkt więcej, niż tydzień wcześniej). FDP utrzymuje się na poziomie 12 proc., Lewica – 7 proc. Wynik skrajnej prawicy (AfD) wzrasta o 1 punkt i osiąga 10 proc.

Zgodnie z wynikami tego sondażu tzw. koalicja niemiecka składająca się z Unii, SPD i FDP zdobyłaby większość w parlamencie. Wśród wyborców w wieku 18-29 lat najczęściej wybieraną partią są Zieloni, wśród osób w wieku powyżej 60 lat – popularnością cieszy się Unia.

W najnowszym sondażu poparcie stracili też kandydaci na urząd kanclerza - zarówno Annalena Baerbock (Zieloni), jak i Armin Laschet (Unia) stracili po 2 punkty w porównaniu z poprzednim tygodniem. Wynik Olafa Scholza (kandydata na kanclerza SPD) nie uległ zmianie.

Gdyby Niemcy mogli bezpośrednio zdecydować, kto zostanie kanclerzem, 23 proc. wybrałoby Lascheta, 17 proc. – Baerbock, 16 proc. - Scholza. Aż 44 proc. ankietowanych nie oddałoby głosu na żadnego z tych polityków.

Badania zostały przeprowadzone w dniach 13-19 lipca, ankieterzy Instytutu Forsa przebadali łącznie 2503 wyborców.

Czytaj także: Powodzie i osunięcia ziemi w Niemczech. Miliardy euro strat

 

źródło:

Zobacz więcej