RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wyłudzenia danych bankowych. MC ostrzega przed nową wersją oszustwa

Departament Cyberbezpieczeństwa ostrzega przed wyłudzeniami (fot. Shutterstock/Yulia Grigoryeva)
Departament Cyberbezpieczeństwa ostrzega przed wyłudzeniami (fot. Shutterstock/Yulia Grigoryeva)

Kolejna wersja oszustwa telefonicznego – podszywanie się pod Departament Cyberbezpieczeństwa KPRM w celu wyłudzenia danych logowania do kont bankowości elektronicznej – poinformował w środę Robert Kosla, dyrektor tej instytucji w Ministerstwie Cyfryzacji. Dodał, że „dzwoni też osoba podszywająca się pod policjanta i namawia do instalacji złośliwej aplikacji”.

Ważny komunikat Poczty Polskiej. Przeczytaj i nie daj się oszukać

Od 1 lipca br. Poczta Polska przejmie obsługę celną przesyłek spoza Unii Europejskiej. Niestety, zbliżające się pełnienie tej ważnej roli w...

zobacz więcej

Robert Kosla podał przykład kobiety, którą próbowano oszukać i wyłudzić dane logowania do jej konta bankowego. Oszust dzwoniący do pani Izabelli podał się za pracownika departamentu. Rozmówczyni nabrała jednak podejrzeń i nie zgodziła się na wykonanie poleceń od rzekomego urzędnika. Jak się okazało, jej intuicja nie zawiodła, a całe zdarzenie opisała w mailu do Ministerstwa Cyfryzacji.

Jak przekazała, 20 lipca ok. godz. 16:00 zadzwoniła do niej osoba, która poinformowała ją, że został zablokowany przelew z jej konta. Została też zapytana, czy przelew na konto pewnej osoby został wykonany w Sopocie.

„Rozmówca to młody mężczyzna bardzo dobrze mówiący po polsku, ale z wyraźnie wschodnioeuropejskim akcentem. Poinformował mnie, że zablokowali mój przelew, ponieważ został wysłany na dane znanego im oszusta” – napisała kobieta w mailu do Departamentu Cyberbezpieczeństwa.

Zobacz także: Oszustwa w sieci na popularnych platformach


Polska stawia na rozwój cyberbezpieczeństwa. Dołączyła platforma #CybermadeInPoland 

Polski Klaster Cyberbezpieczeństwa #CyberMadeinPoland podpisał porozumienie o współpracy w ramach Programu Współpracy w Cyberbezpieczeństwie z...

zobacz więcej

Zwróciła uwagę, że „próbował weryfikować dane osobowe”. Nie będąc jednak przekonana odnośnie tożsamości rozmówcy, poprosiła o możliwość weryfikacji. „Dzwoniący poprosił, abym sprawdziła numer telefonu, z którego dzwonił na stronie gov.pl, szukając (słów) »departament cyberbezpieczeństwa«”. Kobieta przyznała, że numer widnieje na stronie rządowej.

Zaznaczyła też, że przekazano jej, iż „o zdarzeniu poinformowana jest policja”. Następnie miał też się z nią skontaktować pracownik działu technicznego. Po chwili pani Izabella otrzymała kolejny telefon od tego samego mężczyzny, ale z innego już numeru. Powiedział on jej, że „prawdopodobnie ma zainfekowany telefon, i że podczas instalacji aplikacji banku powinna zainstalować aplikację Quick Support”.

Kobieta mając jednak wątpliwości nalegała, że podejdzie osobiście do placówki. Jak napisała, „rozmówca twierdził, że zwykły konsultant nic nie może poradzić w zaistniałej sytuacji, i że tylko centrala w Warszawie może pomóc”.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Na co pani Izabella poprosiła o adres i „zaproponowała, że do niej podjedzie, bo jest w centrum Warszawy”. Jak relacjonowała, „rozmówca zdziwił się, że jestem w Warszawie, a nie Sopocie, przeklął i rozłączył się”. Po kontakcie z konsultantem banku kobieta przekonała się, że jej rozmówcy próbowali wyłudzić od niej dane i dostęp do konta bankowego.

Zobacz także: Centralne Biuro Antykorupcyjne przypomniało, że nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nie dzwoni w tej sprawie


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej