SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Humanitarne foie gras bez gęsi, czyli pasztet z kultywatora

(fot. Shutterstock/PhaiApirom, zdjęcie ilustracyjne)
(fot. Shutterstock/PhaiApirom, zdjęcie ilustracyjne)

Paryski start-up Gourmey, inaugurując zbiórkę funduszy - 10 mln euro, zaprezentował swój projekt pierwszej we Francji produkcji mięsa komórkowego. Firma od dwóch lat pracuje nad laboratoryjną produkcją foie gras (pasztetu strasburskiego) – poinformowała w środę francuska agencja AFP.

Opracowano jadalną folię do pakowania jedzenia. Może też zabijać wirusy

Rosyjsko–indyjska grupa naukowców opracowała produkowaną z glonów folię, która szybko rozkłada się w środowisku. Można ją nawet zjeść. Co więcej,...

zobacz więcej

– Na rynku jest wielka potrzeba produktów alternatywnych dla zwykłego foie gras, którego produkcja wzbudza spore kontrowersje – tłumaczył jeden z założycieli startupu, Nicolas Morin-Forest. – Z przewidywaną światową populacją 9,5 mld ludzi w 2050 roku, trzeba będzie produkować dużo więcej mięsa, a tradycyjny model jego produkcji, który pochłania dużo surowców, nie wystarczy. (By wyżywić taką populację - PAP) trzeba będzie wynaleźć bardziej wydajne metody – wyjaśniał Morin-Forest.

Produkcja foie gras w laboratorium zaczyna się od pobrania komórek z zapłodnionego kaczego jaja. Następnie umieszcza się je w aluminiowej kadzi - tzw. kultywatorze, gdzie komórki trzyma się w odżywczym płynie w temperaturze 37 st. Celsjusza. Dochodzi tam do podziału i rozmnożenia się komórek. Dwa do trzech tygodni później, produkt jest gotowy; na koniec do wyhodowanego foie gras, dla wzmocnienia smaku, dodaje się tłuszcz roślinny. Bez zbędnego cierpienia ptactwa.

Na razie nie wiadomo, jakie są koszty produkowanego etycznie foie gras.

Jedzenie a myślenie. Jaka dieta chroni komórki mózgu?

Procesy myślenia można pobudzać dzięki odpowiedniej diecie. Krajowy Związek Producentów Warzyw i Owoców przypomina, że warzywa i owoce powinny...

zobacz więcej

Sposób, w jaki hodowane są kaczki i gęsi, a w szczególności tucz przymusowy (karmienie zwierząt na siłę) w celu pozyskania foie gras spowodował, że w niektórych miejscach na świecie zakazuje się sprzedaży i importu tego produktu. Zakaz obowiązuje już w Kalifornii, a stan Nowy Jork wprowadzi go od początku nowego roku. W Polsce zakaz tuczu przymusowego kaczek i gęsi obowiązuje już od 1999 roku.

Zanim jednak foie gras z laboratorium trafi do sprzedaży, zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, jak każde mięso komórkowe musi uzyskać zezwolenie Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności. Pierwszym państwem na świecie, gdzie dopuszczono sprzedaż takie produktu jest Singapur, gdzie zielone światło dano nuggetsom ze sztucznie hodowanego mięsa kurczaka.

źródło:

Zobacz więcej