SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Wojsko podało, ilu polskich żołnierzy zostało zaszczepionych przeciwko COVID-19

76 proc. żołnierzy w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19 (fot. PAP/Leszek Szymański)
76 proc. żołnierzy w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19 (fot. PAP/Leszek Szymański)

76 proc. żołnierzy zostało w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19 – poinformował rzecznik prasowy Dowódcy Generalnego Rodzaju Sił Zbrojnych ppłk Marek Pawlak. W ocenienie dowództwa, pomimo tak wysokiego wskaźnika zaszczepiania wojskowych, wpływ pandemii na funkcjonowanie Sił Zbrojnych nadal istnieje.

Koronawirus. Wojsko będzie przewozić szczepionki

Wojsko będzie przewozić szczepionki, a żołnierze medycy będą gotowi, by szczepić w szpitalach wojskowych i w punktach mobilnych – podkreślił w...

zobacz więcej

Ppłk Pawlak odpowiadając na pytania Polskiej Agencji Prasowej poinformował, że do 20 lipca w jednostkach podległych Dowództwu Generalnemu RSZ (DGRSZ) w pełni zaszczepiono 76 proc. żołnierzy.

Rzecznik DGRSZ podkreślił, że jest to znacznie wyższy wskaźnik zaszczepienia niż ten osiągnięty dla ogółu polskiego społeczeństwa (około 44 proc. populacji Polaków jest obecnie w pełni zaszczepionych).

„Ponieważ wojsko nie jest instytucją hermetycznie zamkniętą i żołnierze  stykają się na co dzień ze środowiskiem cywilnym, więc potencjalne ryzyko zakażenia a tym samym wpływu na funkcjonowanie Sił Zbrojnych istnieje” – napisał ppłk Pawlak.

Szef MON zaszczepił się przeciw COVID-19

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zaszczepił się przeciw COVID-19 - poinformowało w piątek MON. Szef resortu obrony przyjął preparat...

zobacz więcej

Dodał, że w Siłach Zbrojnych szczepienia nadal są realizowane „zgodnie z zaakceptowaną przez Ministra Obrony Narodowej koncepcją przeprowadzenia w resorcie obrony narodowej szczepień ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2”.

Żołnierze w stanie gotowości


Zapytany, czy wojsko planuje dodatkowe działania w związku z przewidywaną kolejna falą zakażeń poinformował, że 100 proc. żołnierzy podlegających Dowództwu Generalnemu RSZ jest przeszkolonych w zakresie zdolności do wsparcia organów administracji publicznej w związku z występowaniem stanu epidemii. Ponadto zapewnił, że wojsko „stale utrzymuje w gotowości, w określonych reżimach czasowych siły i środki” przygotowane w realizacji zadań przeciwdziałających epidemii COVID-19.

„Siły Zbrojne w walkę z COVID-19 włączyły się od samego początku pandemii udzielając wsparcia i pomocy na wielu płaszczyznach. Na rzecz organów administracji publicznej działają wojskowe zgrupowania zadaniowe (WZZ), które udzielają wsparcia podmiotom pozawojskowym, w zakresie pobierania wymazów, ewakuacji, szczepień itd. Mają one do dyspozycji m.in.: wojskowe szpitale polowe, pojazdy sanitarne, mobilne zespoły medyczne, mobilne laboratoria mikrobiologiczne oraz personel medyczny” – napisał ppłk Pawlak.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych odpowiada za dowodzenie jednostkami wojskowymi rodzajów sił zbrojnych w czasie pokoju i kryzysu. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

źródło:

Zobacz więcej