SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

„Należy spodziewać się poprawek”. Grodzki pisze do Amerykanów ws. ustawy reprywatyzacyjnej

Marszałek Grodzki zapowiedział wprowadzenie poprawek do nowelizacji KPA (fot. PAP/Marcin Obara)
Marszałek Grodzki zapowiedział wprowadzenie poprawek do nowelizacji KPA (fot. PAP/Marcin Obara)

Wycofanie z Senatu nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego nie jest możliwe z uwagi na przepisy konstytucji – napisał marszałek Senatu Tomasz Grodzki w odpowiedzi na list otwarty amerykańskich senatorów. Podkreślił, że wielu spośród polskich senatorów dąży do wprowadzenia do nowelizacji poprawek.

Ambasador RP w Izraelu do opinii publicznej: Wyobraź sobie dom w Warszawie

Przedstawicielom izraelskiej dyplomacji nie spodobały się zmiany prawa dotyczącego walki z dziką reprywatyzacją w Polsce. Głos w tej sprawie zabrał...

zobacz więcej

Dwunastu amerykańskich senatorów z obydwu partii opublikowało list otwarty do prezydenta Andrzeja Dudy, apelując, by doprowadził do wycofania noweli Kodeksu postępowania administracyjnego lub ją zawetował.

List przesłany był również do wiadomości marszałka Senatu, który przekazał swą odpowiedź.

Senat będzie procedował nowelizację KPA


„Pragnę wyjaśnić, że postulowane przez Państwa wycofanie ustawy z Senatu nie jest możliwe z uwagi na przepisy Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z art. 119 ust. 4 Konstytucji, projekt ustawy w toku postępowania ustawodawczego może wycofać jedynie wnioskodawca do czasu zakończenia drugiego czytania projektu ustawy w Sejmie, a więc na etapie poprzedzającym skierowanie ustawy do rozpatrzenia przez Senat” – napisał Grodzki w liście, którego treść udostępniło Centrum Informacyjne Senatu.

Podkreślił, że ponieważ obecnie mamy do czynienia z ustawą już uchwaloną przez Sejm, Senat jest zobowiązany działać zgodnie z konstytucją oraz art. 68 Regulaminu Senatu, które nie przewidują całkowitego wycofania ustawy na tym etapie, lecz wskazują Senatowi trzy możliwości: przyjęcie ustawy bez poprawek, odrzucenie ustawy albo wprowadzenie do niej poprawek.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Senat storpeduje sprawę reprywatyzacji? „Wiem, że Platforma planuje poprawki”

Sejm zgodnie poparł nowelizację k.p.a. ws. reprywatyzacji, ale w Senacie opozycja chce zagrać tym tematem, by uderzyć w PiS – słychać nieoficjalnie...

zobacz więcej

„Pragnę wyjaśnić, że jeżeli w terminie trzydziestodniowym wymaganym Konstytucją Senat nie zająłby stanowiska poprzez podjęcie stosownej uchwały, ustawa zostałaby uznana za uchwaloną w brzmieniu przyjętym wcześniej przez Sejm” – zaznaczył Grodzki.

Podkreślił, że „wielu senatorów, nie godząc się z treścią uchwalonej przez Sejm ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego, dąży do wprowadzenia do niej poprawek przed upływem terminu trzydziestu dni od dnia przekazania ustawy do Senatu, co nastąpiło 28 czerwca”.

Grodzki zapowiada poprawki do nowelizacji


Grodzki napisał, że „argumenty podnoszone przez senatorów, już na etapie prac w komisjach senackich, wskazują na konieczność zabezpieczenia praw spadkobierców niezależnie od ich narodowości”.

Grodzki prowadzi własną politykę zagraniczną. Kulisy wizyty chargé d'affaires Izraela w Senacie

W środku sporu między Polską a Izraelem o nowelizację ustawy mającej zakończyć problem dzikiej reprywatyzacji marszałek Senatu Tomasz Grodzki...

zobacz więcej

„Należy więc spodziewać się, że w tym właśnie duchu Senat uchwali poprawki do ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego. Wierzę, że w ten sposób Senat RP zadba o sprawiedliwość historyczną” – podkreślił marszałek Senatu.

„Mam nadzieję, że Państwo Senatorowie są zorientowani, że iż w realiach obecnej kadencji władz parlamentarnych w Polsce to Senat jest ostoją walki o demokrację, prawa człowieka, praworządność i poszanowanie naszej różnorodności, co wielokrotnie udowodniliśmy” – dodał Grodzki.

Sejm przyjął nowelizację


W czerwcu Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego (KPA).

Uchwalenie noweli spotkało się z ostrą reakcją strony izraelskiej. Ambasada Izraela w Polsce oceniła, że nowela „w rezultacie uniemożliwi zwrot mienia żydowskiego lub ubieganie się o rekompensatę”

Także rzecznik resortu dyplomacji USA Ned Price wezwał Polskę do wstrzymania prac nad nowelizacją Kodeksu postępowania administracyjnego.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

źródło:
Zobacz więcej