SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

W Holandii dziesiątki tysięcy szczepionek przeciw COVID-19 trafi do kosza

Tysiące szczepionek zamiast trafić do biednych krajów, może wylądować w koszu(fot. Paul Kane/Getty Images)
Tysiące szczepionek zamiast trafić do biednych krajów, może wylądować w koszu(fot. Paul Kane/Getty Images)

Dziesiątki tysięcy szczepionek AstraZeneca, które wciąż znajdują się w lodówkach lekarzy rodzinnych, najprawdopodobniej trafi do kosza. Plan przekazania preparatu za granicę nie może być realizowany ze względu na obowiązujące przepisy. Lekarze otrzymali otwarte opakowania ze szczepionkami, a substancje te mogą być wysyłane do innych krajów jedynie w oryginalnych opakowaniach.

Niemcy marnują szczepionki? „Prawie 4 miliony dawek leży niewykorzystanych”

„W niektórych krajach lub punktach szczepień leży w sumie prawie cztery miliony niewykorzystanych dawek. Ponieważ nie ma systemu śledzenia, jak na...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Od czasu, kiedy pacjenci mogą przyjąć preparat Pfizera jako drugą dawkę, popyt na szczepienie AstraZeneca spadł praktycznie do zera, informuje dziennik „De Volkskrant”.

Rzecznik Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (RIVM) poinformował gazetę, iż do tej pory 39 tys. szczepionek AstraZeneca zostało uznanych za „zbędne”. Jednocześnie według szacunków Holenderskiego Kolegium Lekarzy Rodzinnych (NHG), w lodówkach lekarzy rodzinnych w całym kraju znajduje się od 100 do 200 tysięcy dawek preparatu, których data ważności wkrótce wygaśnie. Prawo stanowi, że leki, które zostały już dostarczone lekarzom dla ich pacjentów, nie mogą być przedmiotem obrotu – zaznacza także rzecznik ministerstwa zdrowia, cytowany przez „De Volkskrant”.

Ministerstwo planowało przekazać niewykorzystane dawki, będące w gestii lekarzy domowych, do Namibii, jednak ze względu na przepisy, nie będzie to możliwe. Natomiast do tego kraju trafi prawie 745 tys. szczepionek AstraZeneca, które znajdują się w magazynie i nie zostały rozprowadzone wśród lekarzy.

źródło:

Zobacz więcej