RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Senat potwierdził wybór Sejmu. Marcin Wiącek Rzecznikiem Praw Obywatelskich

Marcin Wiącek Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Senat w środę w głosowaniu wyraził zgodę na powołanie go na 5-letnią kadencję. Wiącek obejmie stanowisko po złożeniu ślubowania. Za jego kandydaturą głosowało 93 senatorów, nikt nie był przeciw, pięciu wstrzymało się.

Konstytucja ponad umowami międzynarodowymi. Prof. Wiącek: Popieram ten pogląd

Od początku mojej aktywności naukowej prezentowałem i nadal popieram pogląd o prymacie naszej konstytucji nad wszelkimi umowami międzynarodowymi –...

zobacz więcej

– Chciałbym wyrazić moje ogromne uznanie dla wszystkich posłów i senatorów, którzy wznieśli się ponad podziały i poparli moją kandydaturę. Zobowiązuję się do tego, że będę pomagał każdemu obywatelowi, który czuje się, że jego prawa są naruszone – powiedział nowy rzecznik RPO.

Wiącek nie chciała powiedzieć, jaka będzie jego pierwsza decyzja w roli RPO. Zapewnił, że w najbliższym czasie będzie chciał spotkać się z m.in. komendantem głównym Policji, aby „zaapleować o zwiększenie wrażliwości w przypadku osób zatrzymanych.”

Pytany o różnicę zdań pomiędzy Polską a Trybunałem Sprawiedliwości UE, dotyczącą Izby Dyscyplinarnej, Wiącek stwierdził, że „Izba powinna wstrzymać swoją działalność do czasu wyjaśnienia sporu”.

Za wyborem prof. Wiącka zagłosowało w środę 93 senatorów, nikt nie był przeciw, zaś pięciu senatorów wstrzymało się od głosu. Kandydaturę Wiącka zgłosiły wspólnie klub PiS i kluby opozycyjne: PSL-Koalicja Polska, UED, Konserwatyści oraz Lewica, a także koło Polska 2050 oraz Polskie Sprawy. Sejm wybrał go na nowego RPO na początku lipca.

Rzecznika powołuje Sejm za zgodą Senatu. Prawo zgłaszania kandydatów przysługuje marszałkowi Sejmu oraz grupie co najmniej 35 posłów. Wiącek zastąpi na stanowisku RPO Adama Bodnara, którego ustawowa kadencja upłynęła we wrześniu ubiegłego roku. Z uwagi na brak wyboru następcy Bodnar pozostawał na stanowisku do zeszłego czwartku.

Marcin Wiącek (ur. w 1982 r.) jest profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, doktorem habilitowanym nauk prawnych i kierownikiem Zakładu Praw Człowieka na Wydziale Prawa i Administracji UW. Specjalizuje się w prawie konstytucyjnym i prawach człowieka.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej