RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

KRRiT o ataku Morozowskiego z TVN na posłankę Lewicy: Nie dochował standardów dziennikarskich

KRRiT krytycznie oceniła sposób prowadzenia przedmiotowej audycji w kontekście wymogu obiektywizmu i neutralności dziennikarza (fot. TVN24)
KRRiT krytycznie oceniła sposób prowadzenia przedmiotowej audycji w kontekście wymogu obiektywizmu i neutralności dziennikarza (fot. TVN24)

W czasie debaty publicznej ws. poparcia dla Funduszu Odbudowy dla Polski, jaka przetoczyła się również w mediach, niektórzy dziennikarze TVN ujawnili wyjątkowo negatywne emocje. Dostało się mocno politykom Lewicy, którzy zdaniem PO i TVN „zdradzili opozycję” popierając środki unijne dla naszego kraju. KRRiT odniosła się do jednej z takich sytuacji z maja br. Chodzi o program „Tak Jest” TVN24, w trakcie którego wieloletni dziennikarz tej stacji, Andrzej Morozowski krzyczał na posłankę Lewicy Beatą Maciejewską.

Dziennikarz TVN24 zaatakował posłankę Lewicy. „Rozmawiałam ze wściekłym rzecznikiem KO”

Pani poseł, była szansa, żeby spróbować ten rząd odwołać – krzyczał wręcz na antenie TVN24 red. Andrzej Morozowski, rozmawiając z posłanką Lewicy...

zobacz więcej

– Pani poseł, była szansa, żeby spróbować ten rząd odwołać – krzyczał 5 maja br. na antenie TVN24 red. Andrzej Morozowski, rozmawiając z posłanką Lewicy Beatą Maciejewską i zarzucał jej, że w czasie negocjacji z PiS nie postawiono „sprawy kobiet”. Po programie posłanka oceniła, że rozmawiała nie z dziennikarzem, a ze „wściekłym rzecznikiem Koalicji Obywatelskiej”.

– Sposób formułowania pytań, prowadzenia programu, nie licuje z dziennikarstwem – stwierdziła w rozmowie z portalem tvp.info.

Dzień wczesniej Sejm głosami posłów PiS i Lewicy, ale także PSL oraz ruchu Polska 2050, ratyfikował ustawę związaną z Krajowym Planem Odbudowy. Postawa posłów Lewicy nie podobała się politykom Koalicji Obywatelskiej i TVN, którzy krytykowali ich za negocjacje z partią rządzącą ws. funduszy unijnych dla Polski, zarzucając partnerom zdradę. Z głosowania „za” unijnymi miliardami tłumaczyć w TVN24 musiała się posłanka, wiceprzewodnicząca Klubu Parlamentarnego Lewicy Beata Maciejewska.

Ratyfikacja Funduszu Odbudowy a zmiana rządu? Ekspert: jedno do drugiego ma się nijak

Trudno wskazać związek między uchwalaniem kolejnych ustaw mających doprowadzić do wdrożenia Krajowego Planu Odbudowy, w tym ratyfikacji Funduszu...

zobacz więcej

TVN: Zadawanie trudnych i prowokujących pytań jest niekiedy konieczne


Zwróciliśmy się do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o stanowisko ws. zachowania Andrzeja Morozowskiego w czasie audycji.

„W przekazanych wyjaśnieniach nadawca [stacja TVN – przyp. red.] stwierdził, że zadawanie przez dziennikarzy trudnych, a nawet prowokujących pytań osobom pełniącym funkcje publiczne jest zjawiskiem często spotykanym, a niekiedy nawet koniecznym, natomiast zachowanie prowadzącego red. Andrzeja Morozowskiego mieściło się w granicach wolności wypowiedzi dziennikarskiej i służyło realizacji zadań określonych w art. 10 Prawa prasowego” – poinformowała KRRiT.

Chodzi o przepis prawa prasowego, mówiący o tym, że „zadaniem dziennikarza jest służba społeczeństwu i państwu. Dziennikarz ma obowiązek działania zgodnie z etyką zawodową i zasadami współżycia społecznego, w granicach określonych przepisami prawa.”

Posłanka Lewicy chce zwalniać z uczelni? Zaskakujący wpis

Posłanka Lewicy Beata Maciejewska pogratulowała na Facebooku studentce, która kilka tygodni temu przerwała zajęcia online i wezwała wykładowcę do...

zobacz więcej

KRRiT o niedochowaniu standardów dziennikarskich w TVN24


Rada „nie przyjęła w pełni argumentacji nadawcy”, uznając, że „przeprowadzona analiza wykazała, że prowadzący audycję nie dochował standardów dziennikarskich”, a „sposób formułowania przez niego niektórych pytań, zwłaszcza w końcowej części rozmowy z poseł Beatą Maciejewską, nie służył merytorycznej dyskusji i nie pozwalał odbiorcom na zapoznanie się z jej poglądami, a także z rzeczywistymi powodami głosowania – wyjątkowo – tak samo jak główna partia koalicji rządzącej.”

Całe stanowisko KRRiT w sprawie programu TVN24 i zachowania Andrzeja Morozowskiego


„W odpowiedzi na wystąpienie z 7 maja 2021 roku uprzejmie informuję, że w sprawie audycji pt. „Tak jest” (emisja TVN 24, 5 maja 2021 roku) w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji przeprowadzone zostało postępowanie wyjaśniające z wykorzystaniem materiałów przekazanych przez nadawcę.

Nowelizacja ustawy o KRRiT. Premier: Projekt zmian normalny dla poważnego państwa

Ustawa, która pozwala regulatorowi polskiemu weryfikować to, czy nabycie udziałów dominujących w podmiocie medialnym powinno mieć miejsce czy nie,...

zobacz więcej

W przekazanych wyjaśnieniach nadawca stwierdził, że zadawanie przez dziennikarzy trudnych, a nawet prowokujących pytań osobom pełniącym funkcje publiczne jest zjawiskiem często spotykanym, a niekiedy nawet koniecznym, natomiast zachowanie prowadzącego red. Andrzeja Morozowskiego mieściło się w granicach wolności wypowiedzi dziennikarskiej i służyło realizacji zadań określonych w art. 10 Prawa prasowego.

KRRiT nie przyjęła w pełni argumentacji nadawcy. Przeprowadzona analiza wykazała, że prowadzący audycję nie dochował standardów dziennikarskich. Sposób formułowania przez niego niektórych pytań, zwłaszcza w końcowej części rozmowy z poseł Beatą Maciejewską, nie służył merytorycznej dyskusji i nie pozwalał odbiorcom na zapoznanie się z jej poglądami, a także z rzeczywistymi powodami głosowania – wyjątkowo – tak samo jak główna partia koalicji rządzącej.

Powszechnie bowiem wiadomo, jakie stanowisko np. w sprawie praw kobiet i tematyki aborcyjnej zajmuje Lewica, a także jak oceniane są przez to ugrupowanie niektóre działania obecnego rządu.

Kapitał zagraniczny w mediach. Jak wyglądają przepisy w UE i USA?

Trwa medialna burza wokół złożonego w Sejmie projektu ustawy o KRRiT. Mimo, że projekt wprowadza jedynie 49. procentowy limit udziału kapitału...

zobacz więcej

W ocenie KRRiT pytania red. A. Morozowskiego w tym zakresie kierowane kilkakrotnie i natarczywie do poseł B. Maciejewskiej, wyłącznie w kontekście zakulisowych sejmowych rozmów i „układów”, mogły zostać przez widzów odebrane jako atakowanie gościa zaproszonego do udziału w audycji, którego działania nie były zgodne z osobistymi poglądami dziennikarza.

Ponadto KRRiT krytycznie oceniła sposób prowadzenia przedmiotowej audycji w kontekście wymogu obiektywizmu i neutralności dziennikarza, który w audycji publicystycznej prezentował stanowisko wyłącznie jednej strony politycznego sporu. Wobec powyższego Przewodniczący KRRiT skierował do nadawcy wystąpienie, w którym przekazał wyniki przeprowadzonej analizy. W wystąpieniu Przewodniczący KRRiT wezwał nadawcę do zaniechania działań wskazanych powyżej i do zwrócenia szczególnej uwagi na konieczność zachowywania wysokich standardów dziennikarskich, w szczególności w audycjach prowadzonych w formule „na żywo”, potencjalnie wpływających na kształtowanie się opinii publicznej.”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej