RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kwota zwala z nóg. Archidiecezja Krakowska pomoże ofiarom pożaru

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski (fot. PAP/Grzegorz Momot)
Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski (fot. PAP/Grzegorz Momot)

W gigantycznym pożarze w Nowej Białej ogniem objętych zostało 21 domów i 23 budynki gospodarcze. Dziewięć poszkodowanych osób trafiło do szpitala, a straty oszacowano na wiele milionów złotych. Teraz okazuje się, że w zbiórce, którą już w dzień tragicznego pożaru ogłosił abp Marek Jędraszewski, zebrano kwotę 4 886 205 zł. Całość środków w najbliższych dniach trafi do poszkodowanych.

Jest porozumienie i szokujące przecieki ws. NS2. „To danie Rosji do ręki dużego pistoletu”

Agencja Associated Press podała, że USA i Niemcy zawarły wstępne porozumienie dotyczące gazociągu Nord Stream 2. Z kolei amerykańskie media donoszą...

zobacz więcej

Do tragicznego zdarzenia doszło w połowie czerwca. Ogień szybko rozprzestrzeniał się, ponieważ zabudowa Nowej Białej jest zwarta i zgrupowana, a część budynków jest drewniana. W akcji gaśniczej uczestniczyło ponad 100 jednostek OSP i PSP.

Do całkowitej rozbiórki zakwalifikowano 13 domów. Większość z nich jest już odbudowywana. Cztery domy natomiast powstaną w innych miejscach, co wymaga dłuższej procedury uzyskiwania pozwoleń. Kolejne domy, które uległy częściowemu uszkodzeniu, są remontowane.

Jak podał Małopolski Urząd Wojewódzki, do tej pory ze środków rządowych na pomoc pogorzelcom przekazano 2 mln 630 tys. zł.

Zobacz także ->  Pożar w Nowej Białej. Jest śledztwo

Tymczasem jak informuje archidiecezja, już dzień po tragedii Caritas Archidiecezji Krakowskiej wspomogła łączną kwotą 150 tys. zł wszystkie rodziny, które ucierpiały w pożarze.

Również wierni okolicznych parafii, niezwłocznie odpowiadając na apel metropolity krakowskiego, zebrali przy kościołach datki w kwocie 515 765 zł i przekazali je pokrzywdzonym.

Niemcy. Ksiądz katolicki bohaterem amerykańskich reportaży o powodzi

Amerykańskie media (agencja AP, dziennik „Los Angeles Times” i telewizja NBC) w reportażach z ogarniętej powodzią Nadrenii–Palatynatu dużo miejsca...

zobacz więcej

Abp Jędraszewski dziękuje za wielką pomoc


Z kolei w najbliższych dniach poszkodowani mieszkańcy Nowej Białej otrzymają całość środków zebranych przy wszystkich kościołach archidiecezji krakowskiej, jak również wpłacanych przez osoby prywatne oraz organizacje.

Abp Marek Jędraszewski wyraził wielką wdzięczność wszystkim ofiarodawcom "za okazaną dobroć serca i gotowość niesienia pomocy, naśladującą miłość Chrystusa, która w trudnych momentach budzi nadzieję w sercach pokrzywdzonych".

Zobacz także ->  Premier do mieszkańców Nowej Białej: Nie zostawimy was samych

Do podziękowań dołączył również ks. Artur Gadocha, proboszcz parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Białej, oraz ks. Tomasz Stec, dyrektor Wydziału ds. Charytatywnych Kurii Metropolitalnej w Krakowie, który spotkał się z pokrzywdzonymi, ustalając sposób podziału i formę przekazania środków.

Wyrazem wdzięczności Archidiecezji Krakowskiej i mieszkańców Nowej Białej będzie msza święta sprawowana przez bp. Roberta Chrząszcza w najbliższą niedzielę 25 lipca o godz. 9 w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Białej. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej