RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Nabrzeże Liverpoolu wykreślone z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO

Nabrzeże Liverpoolu wykreślone z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO (fot. Getty Images)
Nabrzeże Liverpoolu wykreślone z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO (fot. Getty Images)

Historyczny port w Liverpoolu i należąca do niego infrastruktura brytyjskiej floty handlowej zostały wykreślone z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Komitet Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury pod przewodnictwem Chin zdecydował o tym stosunkiem głosów delegatów 13 do 5.

Kolekcja płyt Polskiego Radia z września 1939 roku na Liście Krajowej UNESCO

Kolekcja 93 oryginalnych, stalowych płyt gramofonowych Polskiego Radia z nagraniami z września 1939 roku została wpisana na Listę Krajową programu...

zobacz więcej

To zaledwie trzeci taki przypadek w historii. Poprzednio skreślono obiekty z Omanu i Niemiec.

Dyskusja na temat usunięcia liverpoolskiego portu z listy UNESCO trwały dwa dni. Komitet w większości zgodził się ostatecznie, że planowana w okolicy odnowa przestrzeni miejskiej, w tym budowa wieżowców, „bezpowrotnie zniszczą” charakter portu.

Miejscowe władze zgodziły się również na budowę nowego stadionu dla klubu piłkarskiego Everton, co zdaniem UNESCO stoi w całkowitej sprzeczności z ideałami organizacji.

Stadion ma powstać nad samym brzegiem rzeki Mersey u jej ujścia, w jednym z historycznych doków. Dlatego zdaniem UNESCO, ze szczególnym wskazaniem delegatów z Norwegii, odbiera to miejscu jego unikalność i prawdziwy charakter. Historyczny port Liverpoolu znajdował się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO od 2004 roku.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej