RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Niewykonane wyroki TSUE. Polska na końcu rankingu [WIDEO]

Grecja nie wykonała aż 12 wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i jest w tej materii absolutnym rekordzistą. Aż 9 wyroków TSUE nie wykonały Włochy, Hiszpania – sześciu, Portugalia – trzech, Niemcy, Belgia i Irlandia dwóch. Jak wynika z oficjalnych danych, Polska nie wykonała zaledwie jednego wyroku unijnego trybunału.

Hiszpania oskarża TSUE o naruszanie kompetencji rządu krajowego

Hiszpania zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o ponowne zniesienie immunitetu trzem katalońskim eurodeputowanym i...

zobacz więcej

14 lipca Polska została zobowiązana do „natychmiastowego zawieszenia” stosowania przepisów krajowych odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN. Decyzję o zastosowaniu środków tymczasowych podjęła wiceprezes TSUE Rosario Silva de Lapuerta.

Tego samego dnia polski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis traktatu unijnego, na podstawie którego TSUE zobowiązuje państwa członkowskie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z Konstytucją RP. W uzasadnieniu wyroku TK wskazano, że UE nie może zastępować państw członkowskich w tworzeniu regulacji dotyczących ustroju sądów i gwarancji niezawisłości sędziów.

Następnego dnia – 15 lipca – TSUE wydał wyrok w innej, ale pokrewnej sprawie, orzekając, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem Unii oraz że Polska uchybiła swoim zobowiązaniom wynikającym z prawa UE.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej