SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Długoterminowa prognoza pogody aż do listopada. Szykuje się nagły atak zimna

IMGW o prognozie na jesień 2021 (fot. Forum/Taida Tarabula)
IMGW o prognozie na jesień 2021 (fot. Forum/Taida Tarabula)

IMGW opublikował długoterminową eksperymentalną prognozę pogody na wrzesień, październik i listopad 2021 roku. Z przewidywań modeli meteorologów wynika, że październik będzie cieplejszy niż zwykle i bardziej deszczowy. Z kolei listopad ma być o wiele bardziej chłodniejszy niż w latach poprzednich.

Prognoza pogody na jesień 2021


Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, średnia miesięczna temperatura powietrza oraz miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze Polski we wrześniu powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.

Synoptycy przewidują, że tylko na północnym zachodzie kraju możliwa jest średnia miesięczna temperatura powietrza powyżej normy, natomiast miesięczna suma opadów atmosferycznych – poniżej normy. Chodzi o dwa województwa – zachodniopomorskie i pomorskie.


Z kolei w październiku średnia miesięczna temperatura powietrza oraz miesięczna suma opadów atmosferycznych na obszarze całego kraju prawdopodobnie będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej – przekazali w komunikacie synoptycy.

Na mapach IMGW widzimy, że w żadnym z regionów kraju nie przewiduje się temperatury lub opadu w normie lub poniżej normy.


W listopadzie średnia miesięczna temperatura oraz miesięczna suma opadów na obszarze całego kraju powinna kształtować się poniżej normy wieloletniej.

Oznacza to, że pierwsze śniegi i mrozy mogą przyjść już po świętach listopadowych.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

źródło:
Zobacz więcej