SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Posady dla rodziny i ogromne zarobki. Tak działa PO w Lublinie

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk, Platforma Obywatelska (fot. PAP/Artur Reszko)
Prezydent Lublina Krzysztof Żuk, Platforma Obywatelska (fot. PAP/Artur Reszko)

PiS proponuje uchwałę dot. walki z nepotyzmem, a w całym kraju dużo mówi się o tym problemie... choć głównie w kontekście instytucji i spółek centralnych, nie samorządowych. Media wielokrotnie informowały, że sporo do poprawy jest m.in. w Lublinie. Jak wynika z tych doniesień, tam również byli politycy zasiadają w miejskich spółkach i zgarniają z tego tytułu nawet ponad 200 tys. zł rocznie. Na brak intratnych posad nie narzekają niektórzy spośród ich bliskich.

Gdzie pracuje żona posła PO? Pytamy urząd, czym zajmuje się Irmina Kryśkowiak-Nitras

Miała kandydować do szczecińskiej rady miasta, teraz pracuje w Urzędzie Marszałkowskim. Irmina Kryśkowiak-Nitras, żona Sławomira Nitrasa znalazła...

zobacz więcej

Od 2010 roku prezydentem Lublina jest polityk PO Krzysztof Żuk. Pięć lat temu CBA złożyło wniosek o wygaszenie jego mandatu prezydenta motywując to jednoczesnym zasiadaniem w radzie nadzorczej PZU Życie. Sąd podtrzymał tę decyzję, ale już dwa lata później (w wyborach w 2018 roku) Żuk ponownie uzyskał miejską prezydenturę.

Z kolei w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Lublinie dyrektorem jest Jarosław Pakuła, przewodniczący Rady Miasta reprezentujący Klub Radnych Prezydenta Krzysztofa Żuka. W podpisanym przez niego w kwietniu oświadczeniu majątkowym (za rok 2020) wykazał, że z tytułu pracy w MOSiR osiągnął dochód w wysokości 94 172 zł. Do tego dochodzi oczywiście m.in. dochód z diety radnego – 32 tys. zł w skali roku. – Zajmuję się szeroko rozumianą obsługą wewnętrzną spółki – mówił „Dziennikowi Wschodniemu” o pracy w ośrodku sportu.

Zobacz także ->  PiS zadowolone po powrocie Tuska. Socjolog wyjaśnia powód

Lokalne media już w 2015 roku donosiły, że z kolei żona przewodniczącego Rady Miasta Lublin Jarosława Pakuły – Magdalena Pakuła – objęła stanowisko trzeciego wicedyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. Co ciekawe, wcześniej takiego stanowiska nie było. Tymczasem ze strony Biuletynu Informacji Publicznej wynika, że dalej pełni ona tę funkcję, a zajmuje się „pieczą zastępczą i wspieraniem rodzin”. – Nie mam z tym nic wspólnego – zapewniał radny Pakuła i podkreśla, że za jego małżonką stoją kwalifikacje i jest ona doktorem nauk humanistycznych.

Jest porozumienie i szokujące przecieki ws. NS2. „To danie Rosji do ręki dużego pistoletu”

Agencja Associated Press podała, że USA i Niemcy zawarły wstępne porozumienie dotyczące gazociągu Nord Stream 2. Z kolei amerykańskie media donoszą...

zobacz więcej

Stanowiska w miejskim ratuszu


„Przypomnijmy, że po wygranych przez Żuka wyborach ratusz zatrudnił na pół etatu jako doradcę Jadwigę Mach” – informowała również wyborcza.pl. To przedstawicielka proprezydenckiego Wspólnego Lublina również związana z działaczami Platformy Obywatelskiej.

„Z kolei Małgorzata Mach-Dudek (córka Jadwigi Mach) od dawna pracuje w urzędzie miasta” – podkreślano. Dodawano, że jej karierę również można określić jako imponującą.

Zobacz także ->  MAP: Bliscy posłów PiS już nie zasiadają we władzach spółek Skarbu Państwa

Czy dalej pracuje w samorządzie? Z tym pytaniem zwróciliśmy się bezpośrednio do ratusza. „Pani Małgorzata Mach-Dudek jest od 23 lat pracownikiem Urzędu Miasta Lublin. Wcześniej zatrudniona na stanowisku m.in. kierownika referatu i zastępcy dyrektora. Od 2011 roku jest dyrektorem Wydziału Organizacji Urzędu” – czytamy w odpowiedzi.

Burza ws. maili Niedźwieckiego. Lichocka mocno: Totalni nigdy nie przeproszą

Z ujawnionych maili dziennikarza Marka Niedźwieckiego wynika, że bezpośrednio wskazywał on, który artysta i na jakiej pozycji powinien znaleźć się...

zobacz więcej

Imponujące kariery byłych wiceprezydentów


Krzysztof Komorski to wieloletni zastępca prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka. Jako polityk Platformy Obywatelskiej zajmował się kulturą, sportem, a także relacjami zewnętrznymi ratusza. W 2018 roku zrezygnował z fotela zastępcy prezydenta, bo… został członkiem zarządu lokalnego MOSiR–u. Pełnił m.in. funkcję dyrektora ds. technicznych, później objął stanowisko wiceprezesa.  TVP Lublin informowało, że Komorowski zarabiał tam nawet 19 tys. zł miesięcznie, chociaż spółka MOSiR każdy rok swojej działalności kończyła stratą.

Inny były wiceprezydent Lublina Grzegorz Siemiński z ratusza przeniósł się bezpośrednio do Lubelskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Na stronie podmiotu czytamy, że funkcję tę pełni od 2015 roku. W oświadczeniu majątkowym za rok 2019 Siemiński informował, że w ciągu 12 miesięcy zarabia z tego tytułu niemal 210 tys. zł.

Zobacz także ->  Zbrodnia w Lubartowie. Areszt dla 37-latka podejrzanego o morderstwo żony

Jak czytamy, dyrektorskie stanowisko – tyle, że w wodociągach miejskich – zajmował także inny radny Dariusz Sadowski. W oświadczeniu podpisanym w marcu wskazał, że tylko w ubiegłym roku z MPWiK osiągnął dochód 100 tys. zł. Dodatkowo pełni on również funkcję członka rady nadzorczej w Energia Doliny Zielawy Sp. z o.o.

Radny na samorządowym stołku. Raport: Partyjne koneksje w największych miastach

Miliony złotych co roku trafiają na konta polityków związanych z samorządami największych polskich miast. W tym samym czasie ich włodarze i liderzy...

zobacz więcej

Błyskotliwe kariery córek radnych


Sporo miejsca prasa poświęcała również karierze polityka Platformy, klubu Radnych Prezydenta Krzysztofa Żuka oraz wiceprzewodniczącego Rady Miasta Lublin Leszkowi Daniewskiemu. Po tym, jak został on zwolniony z Agencji Nieruchomości Rolnych, miał otrzymać odszkodowanie w wysokości trzymiesięcznych poborów (ok. 48 tys. zł brutto) i trafić na posadę dyrektora w MPWiK w Lublinie.

Zobacz także ->  Prezydent Lublina zakażony koronawirusem

„Z kolei jego córka Marta Daniewska pracuje w spółce miejskiej SPR Lublin. Zatrudnił ją w 2013 roku ówczesny prezes spółki Michał Jastrzębski (członek Platformy Obywatelskiej)” – pisała gazeta „Jawny Lublin” i cytowała Jastrzębskiego, który miał wówczas przyznawać: „Osobiście namawiałem panią Martę, aby zaczęła u nas pracować”. Ze strony MKS Lublin wynika, że Daniewska zajmuje się marketingiem, promocją i organizacją wydarzeń.

O okoliczności jej zatrudnienia zapytaliśmy biuro prasowe klubu, ale nie otrzymaliśmy odpowiedzi na nasze pytania. Zaledwie pół roku temu „Wyborcza" donosiła, że Rada Nadzorcza Motoru Lublin SA przyjęła rezygnacje dotychczasowego zarządu, a obowiązki prezesa pełni od tej pory…. właśnie Daniewska.

Kulisy posiedzenia PiS. „U nich widać przerażenie”

Pod koniec tygodnia odbędzie się wyjazdowe posiedzenie klubu PiS. Jak słyszymy od polityków tej partii, będzie dotyczyło współpracy w obozie...

zobacz więcej

Tymczasem jej matka i żona radnego Leszka Daniewskiego – Beata Daniewska – jest wicedyrektorem miejskiej szkoły podstawowej.


Z kolei córka radnej Marty Wcisło (PO) w 2018 roku – po kilkunastu miesiącach pracy w miejskiej spółce MKK sp. z o.o. – została ogłoszona jej wiceprezesem. „Konkursu nie było” – pisały media, a sprawa wywołała wiele kontrowersji. „W związku z krytyką jaka pojawiła się na łamach mediów dotyczącą mojego powołania na członka zarządu do spółki Miejska Korporacja Komunikacyjna, złożyłam dziś rezygnację z tej funkcji” – przekazała mediom Olga Lenarczyk. Szerzej o sprawie  TUTAJ informowało TVP Lublin.

Zobacz także ->  Tusk chce starcia z Kaczyńskim. Wiceminister stawia jeden warunek

„Szybki awans córki radnej krytykowany był przez opozycję z Prawa i Sprawiedliwości, a także – choć nieoficjalnie – przez lokalnych działaczy Platformy Obywatelskiej, których zdaniem to niepotrzebny zgrzyt wizerunkowy przed jesiennymi wyborami do samorządu” – pisał „Dziennik Wschodni”.

„Czy Pani Olga Lenarczyk jest zatrudniona w MKK Lublin? Od kiedy i jaką funkcję pełni?” – z takimi pytaniami zwróciliśmy się do biura MKK Lublin. W przesłanej nam odpowiedzi czytamy, że „prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy”. „Odpowiedź zawierałaby informacje naruszające prawo do prywatności konkretnej osoby fizycznej” – wyjaśniono.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

źródło:
Zobacz więcej