SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Kwaśniewski o Polskim Ładzie: Dzięki niemu PiS wygra kolejne wybory

Aleksander Kwaśniewski (fot. arch.PAP/Rafał Guz)
Aleksander Kwaśniewski (fot. arch.PAP/Rafał Guz)

PiS wygra kolejne wybory parlamentarne. Ale czy będzie miał większość pozwalającą rządzić? Wątpię – stwierdził w wywiadzie opublikowanym w środę w „Rzeczpospolitej” były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Kulisy posiedzenia PiS. „U nich widać przerażenie”

Pod koniec tygodnia odbędzie się wyjazdowe posiedzenie klubu PiS. Jak słyszymy od polityków tej partii, będzie dotyczyło współpracy w obozie...

zobacz więcej

Były prezydent ocenia w nim m.in., że Donald Tusk „wzbogaca polską politykę i może ją zmienić” i zauważa, że „już zatrzymał spadek notowań PO i przegonił Hołownię”.

Pytany, czy PiS pomaga Donaldowi Tuskowi kwestią reprywatyzacji, sporem z UE i projektem zmian w ustawie medialnej, Aleksander Kwaśniewski odparł, że „nie, problemy są poważniejsze”.

„Jarosław Kaczyński ma przekonanie, że dla skutecznego rządzenia potrzebna jest maksymalna konsolidacja władzy, czyli posiadanie wszystkich instrumentów, które są możliwe. Media są bardzo ważne, stąd próba podporządkowania ich partii” – ocenił były prezydent.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Witek: Dzięki Polskiemu Ładowi dogonimy społeczeństwa Europy Zachodniej

Dzięki rozwiązaniom zawartym w Polskim Ładzie w ciągu dekady dogonimy średnią, na jakiej żyją społeczeństwa Europy Zachodniej – mówiła w sobotę...

zobacz więcej

„W PiS panuje przekonanie: »nie wygrywamy tak bardzo, jak powinniśmy przez działalności wrednych mediów, które nam brużdżą i nie pozwalają na pokazanie w pełni naszych zalet«. Zdobyli media publiczne i bardzo wpływowe media lokalne. TVN jest im nie tyle potrzebny dla siebie, co chcą go zniszczyć. Program minimum PiS to osłabienie TVN–u” – dodał.

„Sam wetowałem ustawę reprywatyzacyjną”


Kwestia reprywatyzacji mienia jest w Polsce – jak stwierdził Kwaśniewski – skomplikowana. „Sam z tym miałem do czynienia i sam wetowałem ustawę reprywatyzacyjną. Ale jeżeli chce się tę sprawę przeprowadzić w warunkach, dzięki którym Polska ma silny argument – Polska jest krajem z najbardziej zmienionymi granicami po drugiej wojnie światowej, z Holokaustem i milionami ofiar – oczekiwanie, że zrobimy reprywatyzację typu Budapeszt czy Praga, jest całkowicie nierealistyczne” – ocenił.

„Jeżeli chcemy to wszystko wytłumaczyć, to trzeba podjąć dialog. Nie może być tak, że przyjmujemy ustawę, o której nie rozmawiamy na drodze dyplomatycznej ani z Amerykanami, ani z Izraelem, ani z innymi krajami, gdzie diaspora żydowska jest odpowiednio silna, np. Francją, Belgią itd.” – powiedział były prezydent.

Nowelizacja ustawy o KRRiT. Premier: Projekt zmian normalny dla poważnego państwa

Ustawa, która pozwala regulatorowi polskiemu weryfikować to, czy nabycie udziałów dominujących w podmiocie medialnym powinno mieć miejsce czy nie,...

zobacz więcej

„Nie jest łatwą decyzją, gdy dowiadujesz się, że nie będziesz mógł mieć roszczeń do majątku zostawionego przez praprzodków. Może można było to załatwić inaczej. Po skali wydatków socjalnych Polska sprawia wrażenie kraju, który ma trochę pieniędzy i możliwe jest jakieś zadośćuczynienie” – stwierdził.

Dopytywany, czy Polska powinna oddawać mienie pożydowskie, Aleksander Kwaśniewski oznajmił, że „Polska ma argumenty, by powiedzieć Izraelowi, że w Polsce reprywatyzacji być nie może”.

„Mamy tak zmienione granice, tak zniszczone mienie podczas wojny i straciliśmy tylu obywateli, że wejście w proces reprywatyzacji de facto oznacza niekończący się spór i kłótnie. Wiem, że jest to bardzo bolesne i nie do końca fair wobec tych, którzy to mienie stracili. Gdy decydowałem o tym problemie, Polska była jeszcze na bardzo wielkim dorobku. Dziś Polska jest na tyle bogata, że można rozpatrzyć wariant drugi, np. rodzaj symbolicznej odpłaty” – ocenił.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Poseł PO o wstrzymaniu wypłat 500 Plus. Kogo chce ukarać Lenz? [WIDEO]

Poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Lenz ocenił w Polsacie News, że osobom, które się nie zaszczepiły powinno zostać wstrzymane świadczenie z...

zobacz więcej

Polski Ład


Aleksander Kwaśniewski wypowiadał się też na temat Polskiego Ładu. Przyznał, że to program, który może pomóc PiS wygrać wybory. „Polski Ład został przygotowany przez strategów PiS po to, by wygrać kolejne wybory. To czysto wyborczy program przygotowany przez specjalistów, którzy spojrzeli na mapę, co komu potrzeba i do kogo się zwracać, z jakimi hasłami i postulatami” — mówił.

„W tym programie są rzeczy, za którymi ja bym zagłosował, np. podniesienie kwoty wolnej od podatku. (…) Opozycja powinna zachować się autonomicznie i przepytać rządzących, o co tu naprawdę chodzi i za niektórymi elementami zagłosować, a być przeciw innym”— zaznaczył.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

źródło:

Zobacz więcej