RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Straszna powódź w Niemczech. Dlaczego nie zadziałał system wczesnego ostrzegania?

Powódź zabiła prawie 200 osób (fot. PAP/EPA/Friedemann Vogel)
Powódź zabiła prawie 200 osób (fot. PAP/EPA/Friedemann Vogel)

Powódź w Niemczech spowodowała ogromne spustoszenie. Zginęło co najmniej 170 osób, straty liczone są w miliardach. Niemieckie media pytają, dlaczego nie zadziałał system wczesnego ostrzegania.

Tragiczna powódź w Niemczech. Rośnie liczba ofiar [WIDEO]

Liczba ofiar śmiertelnych powodzi, jakie nawiedziły zachodnią część Niemiec, wzrosła do 156 – poinformowała w niedzielę rano policja. Rannych jest...

zobacz więcej

Katastrofalna powódź spowodowała tak ogromne spustoszenia, że kanclerz Angela Merkel stwierdziła, iż w języku niemieckim wręcz brakuje odpowiednich słów, by opisać tę katastrofę.

Kataklizm kosztował życie około 170 osób. Do 763 wzrosła również liczba rannych, 155 osób jest nadal zaginionych. Według wstępnych szacunków same tylko straty na kolei i drogach wynoszą prawie dwa miliardy euro.

Powódź w Niemczech. Nikt się tego nie spodziewał


Jak informuje Deutsche Welle, w Niemczech toczy się debata, dlaczego nie zadziałał system ostrzegania przed katastrofami, co pozwoliłoby na ewakuację zagrożonych miejscowości.

Stacja przedstawia też relację jednego z powodzian – Michaela z miejscowości Sinzig (Nadrenia-Palatynat). Mężczyzna twierdzi, że nikt nie spodziewał się, że zdarzy się coś aż tak strasznego.

Powodzie i osunięcia ziemi w Niemczech. Miliardy euro strat

Konsekwencje ekonomiczne burz, które w połowie ubiegłego tygodnia przeszły nad Nadrenią Północną-Westfalią i Nadrenią-Palatynatem są ogromne....

zobacz więcej

Przyznaje, że miejscowi strażacy ostrzegali mieszkańców przed powodzią i jeździli od drzwi do drzwi. Mieszkańcom powiedziano, by przeparkowali swoje samochody na parking przy pobliskim markecie. Mężczyzna przed drzwiami swojego domu ułożył worki z piaskiem.

Michaela uspokoił też komunikat z aplikacji Katwarn, służącej do przekazywania ostrzeżeń przed katastrofami. „Podała krótko przed północą, że wszyscy mieszkańcy terenów 50 metrów na prawo i lewo od rzeki Ahr powinni opuścić swoje domy. Kopitzara mieszka w odległości 70 metrów od rzeki” – czytamy. Niestety powódź zalała jego mieszkanie.

Michael powiedział, że decyzje dotyczące wczesnego ostrzegania „muszą być podejmowane odgórnie, nie można czymś takim obciążać małej straży pożarnej w każdej miejscowości”.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Trzeba było mieć odwagę, żeby ewakuować dziesiątki tysięcy ludzi w bardzo krótkim czasie, nawet jeśli mogłoby to być na darmo – wskazuje mężczyzna.

DW podaje, że w miejscowości Sinzig wiele osób było zupełnie nieświadomych zagrożenia. „Zupełnie bezradni wobec klęski powodzi byli ci, którzy potrzebują ochrony i pomocy, którzy nie są w stanie nawet zrozumieć komunikatów o klęskach żywiołowych. W jednym z domów w pobliżu rzeki na parterze straciło życie dwanaście osób niepełnosprawnych intelektualnie” – opisuje Deutsche Welle.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej