SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Steruje potężnymi dronami. Polski żołnierz dostał ważne wyróżnienie

Plut. Maciej Biardzki (fot. Archiwum prywatne)
Plut. Maciej Biardzki (fot. Archiwum prywatne)

Plut. Maciej Biardzki otrzymał tytuł Podoficera Roku NATO. Polski żołnierz został wyróżniony za stworzenie innowacyjnego narzędzia do planowania misji lotniczych – informuje Polska-Zbrojna.

Krytykują zakup Abramsów. Błaszczak: Chcą wstrzymać modernizację armii

Minister Mariusz Błaszczak skrytykował wypowiedzi polityków opozycji oraz niektórych emerytowanych generałów, którzy krytykują zakup Abramsów....

zobacz więcej

Portal poinformował, że kierownictwo Sojuszu Północnoatlantyckiego wyróżniło Biardzkiego za jego wkład w rozwój jednostki NATO stacjonującej we Włoszech.

Dodano, że Polak stworzył narzędzie, dzięki któremu czas planowania misji bezzałogowców rozpoznawczych Global Hawk RQ-4D skrócił się przynajmniej o połowę.

– Kiedyś pracę tę wykonywało kilku żołnierzy i zajmowało to trzy lub cztery dni. Teraz jedna osoba jest w stanie wykonać to samo zadanie w kilka godzin – powiedział Biardzki.

W wojsku Biardzki służy od 2005 roku. Jego pasją jest informatyka, technika, sport i właśnie wojsko. Jak wyjaśnia jako żołnierz wszystkie te pasje realizuje jednocześnie.

Kilka lat temu został żołnierzem wojsk specjalnych – elitarnej jednostki Nil, gdzie zajmował się sieciami komputerowymi. – To było bardzo ciekawe, bo mogłem uczestniczyć w rozmaitych międzynarodowych ćwiczeniach wojskowych oraz zagranicznych konferencjach. Spodobała mi się ta współpraca na arenie międzynarodowej i postanowiłem, że właśnie w tym kierunku będę się rozwijać – mówi Biardzki.

Później trafił na Sycylię do jednostki wojsk lądowych NATO. Zajmuje się tam misjami rozpoznawczymi. Jak podaje Polska-Zbrojna, znakiem rozpoznawczym tej bazy są bezzałogowce o globalnym zasięgu – Global Hawk RQ-4D.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

„Ważą one niemal 4 tony i mogą wykonywać loty bez przerwy przez ponad 20 godzin na wysokości nawet 18 tys. m. Drony są ogromne – rozpiętość ich skrzydeł wynosi 40 m, czyli więcej niż samolotu pasażerskiego Boeing 737” – czytamy.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

źródło:
Zobacz więcej