Tablet dla każdego posła?

Kancelaria Sejmu poważnie rozważa wyposażanie każdego z polskich posłów w komputer bezprzewodowy z płaskim ekranem, tzw. tablet – dowiedział się portal tvp.info. Choć jedno takie urządzenie kosztuje od 2 do 3 tys. złotych, kancelaria liczy na oszczędności związane ze zmniejszeniem wydatków na druki sejmowe.

30 tabletów Kancelaria Sejmu kupiła już w sierpniu. Wybór padł na iPady firmy Apple. W związku z rozpoczęciem polskiej prezydencji w UE, duża część urządzeń trafiła do pracowników Sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej. – Ten zakup miał charakter pilotażowy – mówi jeden z pracowników Kancelarii Sejmu. – Przymierzamy się do wyposażenia w urządzenia tego typu wszystkich 460 posłów. Pomysł najprawdopodobniej zostanie zrealizowany, choć ostateczna decyzja należeć będzie do marszałka Sejmu nowej kadencji – dodaje.

Każdy z kupionych w sierpniu iPadów kosztował ponad 2,9 tysiąca złotych. Choć koszt zamówienia kolejnych kilkuset urządzeń może wydawać się wysoki, kancelaria liczy na oszczędności związane z ograniczeniem kosztów tzw. druków sejmowych, które są rozdawane parlamentarzystom. Jeszcze kilka lat temu w ciągu jednej kadencji Sejmu zużywano na ten cel ok. 200 ton papieru. W mijającej kadencji zużycie udało się ograniczyć do ok. 50 ton. Dzięki tabletom kancelaria chce ograniczyć zużycie papieru do minimum.

 Oprócz przeglądania druków sejmowych, tablety służyłyby posłom do komunikacji z Kancelarią Sejmu i biurami klubów parlamentarnych. Parlamentarzyści prowadziliby też na nich swoje kalendarze, dzięki czemu błyskawicznie dowiadywaliby się o zmianie terminów komisji sejmowych.

– Słyszałam już o tym pomyśle wcześniej i bardzo mi się podoba. Takie rozwiązania stosuje się w wielu europejskich parlamentach. Serce mi się kraje, gdy każdego miesiąca wyrzucam do śmieci kilogramy papieru. Posłowie mogliby też lepiej zarządzać swoim czasem, bo o zmianie terminów komisji obecnie często dowiadują się za późno – mówi posłanka PO Agnieszka Pomaska.

Pomysł Kancelarii Sejmu chwali też poseł PiS Maks Kraczkowski. – Choć koszty zakupy wydają się wysokie, szybko się zwrócą. Najwięcej kosztują pozorne oszczędności – wyjaśnia. Zaznacza jednak, że mimo to Kancelaria Sejmu będzie miała problem z przekonaniem do swojej propozycji opinii publicznej. – Na pewno starsi wiekiem posłowie będą musieli przejść szkolenia dotyczące korzystania z tabletów – zauważa.

Propozycja Kancelarii Sejmu to nie pierwszy pomysł na ograniczenie zużycia papieru wykorzystywanego do druku urzędowych dokumentów. Od przyszłego roku tylko w formie elektronicznej będą dostępne wydawane przez Kancelarię Premiera Dziennik Ustaw i Monitor Polski, w których ogłasza się treści ustaw, rozporządzeń i decyzje władz państwowych.

Wiktor Ferfecki

Zobacz więcej