RAPORT

Pogarda

Blisko 80-letni boss mafii zaatakował strażników więziennych [WIDEO]

Leoluca Bagarella, boss sycylijskiego klanu Corleone  (fot.PAP/L. MOGGI)
Leoluca Bagarella, boss sycylijskiego klanu Corleone (fot.PAP/L. MOGGI)

Najnowsze

Popularne

Włoski tygodnik „l’Espresso” opublikował we wtorek nagranie, na którym widać, jak 79-letni mafioso Leoluca Bagarella rzuca się z pięściami na strażnika w więzieniu w gminie Sassari na Sardynii. Do zdarzenia doszło kilka miesięcy temu, gdy funkcjonariusz odprowadzał bossa sycylijskiego klanu Corleone na więzienny dziedziniec. To nie pierwszy akt agresji osadzonego.

Europejski Trybunał Praw Człowieka: Boss cosa nostry więziony w „nieludzkich warunkach”

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał włoskie ministerstwo sprawiedliwości winnym więzienia w poniżających warunkach bossa sycylijskiej cosa...

zobacz więcej

Bagarella „zdołał napaść gołymi rękoma, bez żadnego widocznego powodu, na funkcjonariusza policji więziennej” – opisuje „l’Espresso”. Jak ocenił dziennikarz Lirio Abbate, to „agresja z zimną krwią”. Następnie mafioso zaatakował też dwóch innych strażników, którzy przyszli z pomocą koledze.

To nie pierwszy wyraz agresji sycylijskiego bossa w więzieniu. Kilka miesięcy wcześniej ugryzł kilkukrotnie policjanta, podczas gdy ten prowadził go do sali wideokonferencyjnej, gdzie miał uczestniczyć jako oskarżony w jednym z procesów. Jeszcze wcześniej, jak wspomina włoski tygodnik, Bagarella wylał na twarz funkcjonariusza gorący olej.

Zobacz także: Wyrok dożywocia dla szefa mafii za zamachy


Boss klanu Corleone, będącego częścią sycylijskiej mafii Cosa Nostra, odbywa karę pozbawienia wolności za setkę zabójstw, w tym kobiet i dzieci. Brał udział między innymi w organizacji zamachu na sędziów Giovanniego Falcone i Paola Borsellino oraz w zamachach bombowych we Florencji, Rzymie i Mediolanie w 1993 roku. W ich wyniku zginęło 10 osób, a setki zostały rannych.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Leoluca Bagarella był też szwagrem i bliskim współpracownikiem „bossa bossów” Salvatore „Toto” Riiny.

Do więzienia trafił w czerwcu 1995 roku po wielu latach ukrywania się. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej