
Nie ma bezpośredniego związku między tym, co dzieje się w sferze sądowniczej w Polsce a negocjacjami z Polską w sprawie Krajowego Planu Odbudowy (KPO) – poinformowała we wtorek wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Viera Jourova.
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała we wtorek o wysłaniu do władz Polski pisma z prośbą o wyjaśnienie, w jaki sposób...
zobacz więcej
Komisja Europejska była pytana, czy ostatnie wydarzenia dotyczące wymiaru sprawiedliwości w Polsce są przeszkodą w przyjęciu polskiego Krajowego Planu Odbudowy.
– Negocjacje trwają. Negocjatorzy KE są w intensywnym dialogu z polskimi przedstawicielami. Z punktu widzenia KE są te same wymogi dotyczące wszystkich państw członkowskich, które chcą użyć środków z Funduszu Odbudowy, aby ustanowić bardzo silny system kontroli i audytu, który jest porównywalny do systemu, który dotyczy polityki spójności i Wspólnej Polityki Rolnej – powiedziała Jourova.
Dodała, że system kontroli i audytu jest precyzyjnie opisany.
– Dyskusja trwa, nie chcę prognozować, kiedy negocjacje (dotyczące KPO – przyp. red.) zakończą się. Nie ma jednak bezpośredniego związku między tym, co dzieje się w sferze sądowniczej w Polsce a negocjacjami (w sprawie Krajowego Planu Odbudowy – przyp. red.) – zaznaczyła wiceszefowa KE.
KPO to dokument, który musi przygotować każde państwo UE, żeby skorzystać z Funduszu Odbudowy gospodarki unijnej po pandemii koronawirusa. Z tego mechanizmu Polska będzie miała do dyspozycji około 58 mld euro.
Obecnie KE wraz z polskimi władzami pracuje nad tym, żeby dokument został przyjęty. Otworzy to drogę do wypłaty Polsce środków z Funduszu Odbudowy.