RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Mickiewicz przed ratuszem czyli „Niezrealizowane wileńskie projekty XX w.”

Pomnik Adama Mickiewicza projektu Zbigniewa Pronaszki miał powstać w Wilnie w latach 20. XX wieku   (fot. NAC)
Pomnik Adama Mickiewicza projektu Zbigniewa Pronaszki miał powstać w Wilnie w latach 20. XX wieku (fot. NAC)

Z inicjatywy Muzeum Wilna przed budynkiem wileńskiego ratusza stanie pomnik Adama Mickiewicza. Rzeźba będzie częścią wystawy poświęconej niezrealizowanym projektom architektonicznym i pomnikom planowanym w Wilnie w XX wieku – podał Instytut Adama Mickiewicza.

Nowa siedziba TVP Wilno i rozbudowa Domu Kultury Polskiej. Podpisano akt erekcyjny

Premier Mateusz Morawiecki i szefowa litewskiego rządu Ingrida Šimonytė podpisali akt erekcyjny dotyczący rozbudowy Domu Kultury Polskiej oraz...

zobacz więcej

Z inicjatywy Muzeum Wilna – Vilniaus Muziejus – od poniedziałku do 9 stycznia przed budynkiem wileńskiego ratusza stać będzie monumentalna (6 m wysokości) rzeźba. To rekonstrukcja pomnika – Adama Mickiewicza, który miał powstać w Wilnie w latach 20. XX wieku według projektu polskiego rzeźbiarza Zbigniewa Pronaszki (1885-1958) – poinformował IAM.

Instytut podał, że rzeźba będzie częścią wystawy poświęconej niezrealizowanym projektom architektonicznym i pomnikom planowanym w Wilnie w XX wieku. Wystawa „Niezrealizowane wileńskie projekty XX wieku” zostanie otwarta w środę.

Zbyt nowoczesny


Projekt pomnika Adama Mickiewicza, stworzony przez rzeźbiarza Zbigniewa Pronaszkę w 1922 roku, to jeden z wielu wileńskich projektów, które nigdy nie zostały urzeczywistnione. Pronaszko zaproponował wzniesienie na placu ratuszowym 12-metrowego pomnika Adama Mickiewicza odlanego z brązu lub betonu. Pomnik miał być dwa razy wyższy od makiety, która pojawiła się w centrum Wilna w poniedziałek rano.

Msza św. z Kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej. Transmisja w TVP

W najbliższą niedzielę, 2 maja, w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, TVP Wilno zaprasza na transmisję Mszy świętej z Kaplicy Matki Bożej...

zobacz więcej

Komitet budowy pomnika Adama Mickiewicza oraz przedstawiciele władz Wilna uznali, że pomnik Pronaszki jest zbyt nowoczesny i nie pasuje do miasta. Inicjatywę przejął nowo powołany alternatywny komitet. Dzięki niemu na prawym brzegu Wilii, w pobliżu obecnego Pałacu Sportu, powstała makieta pomnika w oryginalnym rozmiarze. Jej budowie towarzyszyła burzliwa dyskusja – dla jednych forma pomnika była nie do przyjęcia, dla innych zaś współczesna i niecodzienna forma pomnika świadczyły o znaczeniu poety.

Ponad sto projektów urbanistycznych


Chociaż w 1924 roku w Wilnie wzniesiono makietę pomnika zaprojektowanego przez Pronaszkę, zorganizowano jeszcze dwa konkursy, które miały wyłonić zwycięski projekt na pomnik Adama Mickiewicza. Konkursy te jeszcze bardziej wznieciły polemikę dotyczącą m.in. formy pomnika, która trwała jeszcze przez wiele lat. Dyskusje i brak funduszy opóźniły budowę, przez co w okresie międzywojennym w mieście nie pojawił się pomnik wieszcza.

21 lipca w Muzeum Wileńskim zostanie otwarta wystawa, na której zaprezentowanych ponad sto projektów urbanistycznych, architektonicznych, powstałych w ubiegłym stuleciu, które mogłyby znacząco zmienić oblicze Wilna, ale nie zostały zrealizowane. Zwiedzający zobaczą rysunki, modele 3D niektórych budynków na mapie Wilna, zdjęcia i filmy. Jesienią dostępna będzie również księgą prezentująca niezrealizowane projekty w Wilnie. Oprócz wystawy odbywać będą się wykłady i spotkania.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej