RAPORT

Tusk kontra Tusk

Sztuczne serce z biologicznymi zastawkami. Pierwsza taka operacja w Europie [WIDEO]

56-letniemu mężczyźnie w szpitalu Monaldi w Neapolu wszczepiono „sztuczne serce Aeson z biologicznymi zastawkami”. Jak podano, to pierwsza taka operacja w Europie. Pacjent nie kwalifikował się do przeszczepu serca – podała włoska agencja ANSA, powołując się na zespół szpitali Azienda Ospedaliera dei Colli, który składa się ze szpitali – Monaldi, Cotugno i CTO w stolicy Kampanii.

Jako pierwszy w Polsce miał wszczepione sztuczne serce. Wyszedł ze szpitala

67-letni pacjent, który jako pierwszy w Polsce miał wszczepione całkowicie sztuczne serce, a potem pomyślnie przeszedł transplantację serca,...

zobacz więcej

Poinformowano, że to „urządzenie ma biologiczne zastawki i działa przy pomocy małych silników elektrycznych, które pompują krew do aorty lub do pnia płucnego; ponadto, jest zaprojektowane w celu samoregulacji zakresu przepływu krwi dzięki obecności czujników i oprogramowania”. Urządzenie zostało wyprodukowane przez francuską firmę Carmat.

Jak tłumaczy dyrektor departamentu kardiochirurgii i przeszczepów w neapolitańskim szpitalu Marisa De Feo, „urządzenie zostało wszczepione pacjentowi, który z powodu warunków klinicznych nie kwalifikował się na przeszczep serca”.

Na razie operacja ta jest pomocą dla osób czekających na przeszczep. „Dzięki temu zabiegowi będzie możliwe przywrócenie funkcjonalności płucnej koniecznej do rozpoczęcia procedury do wpisania (pacjenta) na listę przeszczepów” – zaznacza De Feo.

Pierwsza taka operacja w Polsce. Pacjentowi wszczepiono sztuczne serce

Lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu po raz pierwszy w Polsce wszczepili pacjentowi całkowicie sztuczne serce. Tym samym zabrzańskie...

zobacz więcej

Kardiochirurg dodała, że „optymalne zarządzenie tą procedurą było możliwe dzięki interdyscyplinarnej pracy i współpracy” między lokalnymi ekspertami a specjalistami z firmy Carmat, którzy przeprowadzili dla włoskich lekarzy treningi w Paryżu.

W rozmowie z włoską telewizją lekarka oceniła, że urządzenie to „nie jest głośne”. – Hałas jest dużym ograniczeniem innych urządzeń. Fakt, że ma ono biologiczne zastawki, oznacza, że (…) zmniejsza się ryzyko zakrzepicy i krwotoku – mówiła Marisa De Feo.

Operację wszczepienia sztucznego serca 56-letniemu pacjentowi przeprowadził zespół medyczny kierowany przez kardiochirurga dr. Cira Maielli w szpitalu w Neapolu.

Jak tłumaczył dla RAI Cristiano Amarelli, lekarz z departamentu kardiochirurgii, „czujniki nieustannie monitorują pacjenta”, dzięki czemu rejestrowane są informacje dot. układu sercowo-naczyniowego. – Wiemy więc przez cały czas, jakie jest ciśnienie tętnicze pacjenta i ciśnienie w tętnicy płucnej. Te dane pozwolą nam wiedzieć, kiedy nadciśnienie płucne ustąpiło, a zatem kiedy pacjent będzie mógł w końcu otrzymać przeszczep – wyjaśniał Amarelli.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej