RAPORT

Prorosyjska era Tuska

KE grozi Polsce karami finansowymi. Rząd odpowiada

Komisja Europejska postawiła Polsce ultimatum (fot. Shutterstock/lazyllama)
Komisja Europejska postawiła Polsce ultimatum (fot. Shutterstock/lazyllama)

Najnowsze

Popularne

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała we wtorek o wysłaniu do władz Polski pisma z prośbą o wyjaśnienie, w jaki sposób wykonywana jest decyzja o środkach tymczasowych oraz niedawne orzeczenie TSUE w celu ochrony niezawisłości sędziowskiej. Polski rząd dokona analizy dokumentów przedstawionych przez KE - stwierdził Piotr Müller, rzecznik rządu. Jednocześnie KE zagroziła, że jeśli Polska nie dostosuje się do wyroku TSUE, zastosuje kary finansowe. Będące w podobnej sytuacji m.in. Niemcy czy Hiszpania nie spotkały się z takim ultimatum. – Unia stosuje podwójne standardy – skomentował sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Prof. Legutko: To co robi KE i TSUE wobec Polski, to jest łamanie traktatów

– Konflikt między Polską a UE nie ma charakteru prawnego. Ma charakter polityczny. UE za wszelką cenę chce Polskę spacyfikować i posługuje się...

zobacz więcej

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała we wtorek na Twitterze o wysłaniu do władz Polski pisma z prośbą o wyjaśnienie, w jaki sposób wykonywana jest decyzja o środkach tymczasowych oraz niedawne orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE w celu ochrony niezawisłości sędziowskiej.

„Dziś wysłaliśmy do Polski pismo z prośbą o wyjaśnienie, w jaki sposób wykonuje (decyzję) o środkach tymczasowych i niedawne orzeczenie TSUE w celu ochrony niezawisłości sędziowskiej. Komisja nie zawaha się skorzystać ze swoich uprawnień wynikających z traktatów” – oświadczyła szefowa KE.

Komisja Europejska grozi Polsce karami finansowymi


KE zagroziła we wtorek Polsce sankcjami finansowymi za ewentualne niewykonanie wyroku TSUE dotyczącego Izby Dyscyplinarnej SN. – KE zdecydowała się upoważnić komisarza UE ds. sprawiedliwości Didiera Reyndersa do podjęcia kroków, mających skłonić Polskę do wykonania decyzji i wyroku TSUE dotyczących Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego z połowy lipca – poinformowała wiceszefowa KE Viera Jourova.

Wyrok TSUE: System odpowiedzialności sędziów w Polsce niezgodny z prawem UE

System odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem Unii – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W...

zobacz więcej

– Wysłaliśmy w tej sprawie list do Polski – dodała.

Poprosiliśmy Polskę o potwierdzenie, że w pełni zastosuje się do decyzji z 14 lipca w sprawie Izby Dyscyplinarnej. Polska powinna nas poinformować na temat przewidzianych środków w tej sprawie do 16 sierpnia. (...). W przypadku niespełnienia tej prośby Komisja zwróci się do TSUE o nałożenie kary na Polskę" - ostrzegła wiceszefowa KE.

– Podobnie, jeśli Polska nie potwierdzi, że podejmie wszelkie konieczne kroki potrzebne do pełnego wykonania wyroku z 15 lipca dotyczącego Izby Dyscyplinarnej SN, Komisja rozpocznie procedurę naruszeniową. Oznacza to, że również w tym przypadku poprosimy o zastosowanie sankcji finansowych, jeśli Polska nie naprawi sytuacji do 16 sierpnia – dodała Jourova.

Rzecznik rządu: Polskie rozwiązania prawne wzorowane na innych krajach UE


Do decyzji Komisji Europejskiej odniósł się w mediach społecznościowych rzecznik rządu.

„To horrendalna bzdura”. Rzymkowski o wyroku TSUE

TSUE orzekł o niezgodności „polskiego systemu odpowidzialności sędziów z unijnym prawem". – To horrendalna bzdura. Dla ucznia VI klasy szkoły...

zobacz więcej

„Polski rząd dokona analizy dokumentów przedstawionych przez KE. Polska, podobnie jak inne kraje UE, podkreśla konieczność przestrzegania przepisów unijnych traktatów. Określają one wprost, które kompetencje są przekazane UE, a które pozostają wyłącznymi kompetencjami krajów” – napisał na Twitterze Piotr Müller.

„Warto podkreślić, że obowiązujące w Polsce rozwiązania prawne są podobne do tych istniejących w innych krajach UE. Podejmiemy właściwy dialog z KE wyjaśniając istotę różnicy zdań w tym zakresie” – dodał rzecznik rządu.

Kaleta: Podwójne standardy UE


Na niekonsekwencję działań Brukseli zwrócił uwagę Sebastian Kaleta.

„Podczas prezentacji raportu o praworządności p. Jourova i p. Reynders najpierw żądają aby Polska wycofała się z reform sądownictwa (czyli KRS),a następnie apelują, by Hiszpania wyszła z impasu nad wyborem KRS, który powołuje się tak samo jak w Polsce. Podwójne standardy w pigułce” – napisał w mediach społecznościowych sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. „Komisja Europejska działa w złej wierze, z naruszeniem norm traktatów oraz ignorując polski porządek konstytucyjny" - dodał wiceminister Kaleta.

„W Hiszpanii od 2 lat nie można powołać KRS na nową kadencję z uwagi na impas w parlamencie. Żaden ze zgłoszonych kandydatów-sędziów nie może liczyć na poparcie 3/5 parlamentu. Członkowie KRS w Polsce taki mandat Sejmu uzyskali” – dodał. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej