RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Aresztowano elektrotechnika. Miał zdalnie wywołać ogromne pożary lasów

Zatrzymano podejrzanego o wywołanie pożarów w Portugalii (fot. PAP/EPA/NUNO ANDRÉ FERREIRA)
Zatrzymano podejrzanego o wywołanie pożarów w Portugalii (fot. PAP/EPA/NUNO ANDRÉ FERREIRA)

Śledczy z Portugalii ujęli mężczyznę podejrzanego o spowodowanie co najmniej 16 dużych pożarów kompleksów leśnych w latach 2017-2021. Zatrzymany jest specjalistą w dziedzinie elektrotechniki.

Ogromne pożary w Portugalii. Wprowadzono stan alarmowy

Od północy z niedzieli na poniedziałek w całej Portugalii obowiązuje stan alarmowy związany z dużymi pożarami występującymi na wschodzie oraz...

zobacz więcej

We wtorkowym komunikacie policja sprecyzowała, że osadzony w areszcie to prawdopodobny sprawca wielu dużych pożarów, które od 2017 r. pustoszyły wielohektarowe obszary kompleksów leśnych w Portugalii.

Z dotychczasowego śledztwa wynika, że mężczyzna wywoływał ogień zdalnie, poprzez umieszczanie w kilku częściach lasu urządzeń powodujących zwarcie elektryczne. Dochodzenie ruszyło po tym, jak w 2018 r. w jednym ze spustoszonych przez ogień kompleksów leśnych znaleziono zapalniki.

Zobacz także: Ogromne pożary lasów w Portugalii. Tysiące osób ewakuowanych


Większość terenów leśnych, na których zatrzymany miał podkładać ogień, znajduje się w środkowej oraz północnej części Portugalii.

Kilkadziesiąt pożarów w centrum i na północy Portugalii

Blisko 1000 strażaków walczyło we wtorek rano z kilkudziesięcioma pożarami w środkowej i północnej części Portugalii. Rozprzestrzeniający się ogień...

zobacz więcej

Inspektorzy twierdzą, że to właśnie ujęty w niedzielę mężczyzna jest sprawcą dużych pożarów w gminie Macao z 2017 r., a także w Proenca-a-Nova z 2020 r. Spłonęło w nich odpowiednio 33 tys. i 14 tys. hektarów lasu.

Z informacji policji wynika, że aresztowany, z zawodu inżynier elektrotechniki, został ujęty „na gorącym uczynku” podczas podkładania ognia na terenie czterech kompleksów leśnych w rejonie miasta Serta, którego był rezydentem.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Policja nie wyklucza, że zatrzymany dopuścił się wywołania większej liczby pożarów, w tym tych, jakie wybuchły w czerwcu i październiku 2017 r. w środkowej części kraju, w których łącznie zginęło 110 osób.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej