RAPORT

Tusk kontra Tusk

Powodzie i osunięcia ziemi w Niemczech. Miliardy euro strat

Same straty na kolei i drogach wynoszą prawie dwa miliardy euro (fot. PAP/EPA/S.STEINBACH)
Same straty na kolei i drogach wynoszą prawie dwa miliardy euro (fot. PAP/EPA/S.STEINBACH)

Konsekwencje ekonomiczne burz, które w połowie ubiegłego tygodnia przeszły nad Nadrenią Północną-Westfalią i Nadrenią-Palatynatem są ogromne. Według wstępnych szacunków same tylko straty na kolei i drogach wynoszą prawie dwa miliardy euro.

Powódź w Belgii. Władze kraju ogłosiły żałobę narodową

We wtorek Belgia obchodzi dzień żałoby narodowej w związku z powodzią, która nawiedziła wschodnią i południową część kraju. Najnowszy bilans...

zobacz więcej

Straty sieci kolejowej Deutsche Bahn wynoszą około 1,3 miliarda euro, pisze dziennik „Bild” i agencja DPA. Szkody na drogach i autostradach wynoszą kilkaset milionów euro, informują media, powołując się na wewnętrzne szacunki ministerstwa transportu.

Zakłócenia w ruchu kolejowym w Nadrenii Północnej-Westfalii i Nadrenii-Palatynacie będą prawdopodobnie trwały jeszcze przez dłuższy czas. Według informacji Deutsche Bahn (DB) dotyczy to torów o długości ponad 600 kilometrów – informuje we wtorek telewizja ARD. Wstępny raport DB ujawnił „poważne uszkodzenia ponad 80 stacji i przystanków, torów o długości ponad 600 kilometrów, zwrotnic, techniki sygnalizacyjnej, nastawni, mostów i pojazdów używanych w ruchu regionalnym, S-Bahn i towarowym”. Wciąż jednak nie ma pełnego obrazu sytuacji.

Ucierpiały również autostrady. Autostrada A1 w kierunku Koblencji jest całkowicie zamknięta pomiędzy węzłem autostradowym Koeln-West a węzłem autostradowym Erfttal. Również A1 w kierunku Dortmundu jest całkowicie zamknięta pomiędzy węzłem autostradowym Erfttal a węzłem Huerth. Autostrada A61 pomiędzy węzłami Kerpen i Meckenheim jest zamknięta na prawie wszystkich odcinkach w obu kierunkach. Zamknięcia mogą być konieczne przez najbliższe miesiące.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Upały na Wyspach i pierwsze w historii ostrzeżenie. Temperatury jeszcze wzrosną

Brytyjski urząd meteorologiczny Met Office po raz pierwszy wydał nowo wprowadzone ostrzeżenie pogodowe o ekstremalnych upałach. Obowiązywać ono...

zobacz więcej

Również sieć telefonii komórkowej na obszarach dotkniętych katastrofą jest nadal słaba – informuje ARD. Operator telefonii komórkowej Vodafone poinformował, że jedna szósta stacji nadawczych jest nadal odcięta od sieci. Wiele miejsc zostało poważnie uszkodzonych lub całkowicie zniszczonych przez powódź. Vodafone wyraża nadzieję, że podstawowe usługi mogą zostać przywrócone na całym obszarze objętym katastrofą w ciągu tego tygodnia.

Fala bankructw


„Uszkodzenia infrastruktury transportowej mają negatywny wpływ na turystykę, a niewystarczająco wydajne zaopatrzenie w energię utrudnia działalność przedsiębiorstw, które nie zostały bezpośrednio dotknięte szkodami wyrządzonymi przez wodę, a które z powodu pandemii i tak nie mają już rezerw. Zbliża się fala bankructw” – pisze we wtorek dziennik „Welt”.

Miejscowościom w Nadrenii Północnej-Westfalii i Nadrenii-Palatynacie „grozi katastrofa gospodarcza, której skutki finansowe wykraczają daleko poza rzeczywiste szkody materialne spowodowane przez powódź. Skutki gospodarcze będą odbijać się echem przez lata” – podkreśla „Welt”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej