RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Atak rakietowy na Pałac Prezydencki w Kabulu

Nie jest znana skala zniszczeń (fot. PAP/EPA/HEDAYATULLAH AMID)
Nie jest znana skala zniszczeń (fot. PAP/EPA/HEDAYATULLAH AMID)

Kilka rakiet spadło we wtorek rano nieopodal pałacu prezydenckiego w stolicy Afganistanu, Kabulu, podczas modłów związanych z ważnym świętem muzułmańskim Id al-Adha. Na razie nie ma doniesień o ofiarach. Nie wiadomo, kto stał za atakiem.

Zamieszki na Kapitolu. Pierwsza osoba skazana na bezwzględne więzienie

38-letni Paul Hodgkins został w poniedziałek skazany przez sąd na osiem miesięcy więzienia za uczestnictwo w zamieszkach na Kapitolu 6 stycznia....

zobacz więcej

Trzy rakiety spadły w pobliżu pałacu, w tym dwie wybuchły – powiedział rzecznik afgańskiego MSW Mirwais Stanekzai. Poinformował, że nie ma żadnych ofiar w ludziach.

„Wrogowie Afganistanu przeprowadzili atak rakietowy w różnych miejscach w Kabulu. Jedna rakieta spadła za meczetem Eid Gah, druga za centrum handlowym Gulbahar, a trzecia w pobliżu parku Chaman e Huzori” – sprecyzował rzecznik. Te trzy miejsca znajdują się w promieniu ok. 1 km od pałacu prezydenckiego, który w przeszłości kilkakrotnie był celem ataków rakietowych, ostatnio w grudniu ub.r.

Atak przerwał modlitwę na zewnątrz pałacu, w której uczestniczył prezydent Aszraf Ghani – przekazała afgańska telewizja, na którą powołuje się Agencja Reutera.

Modły trwały jednak dalej wśród odgłosów eksplozji, a Ghani wygłosił później przemówienie na zewnątrz, transmitowane przez lokalne media. Prezydent wystąpił w otoczeniu kilku najważniejszych urzędników państwowych.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Izraelski ostrzał odwetowy Libanu

Izraelska armia poinformowała, że przeprowadziła we wtorek rano ostrzelała Liban w odwecie za wystrzelenie rakiet w kierunku terytorium Izraela....

zobacz więcej

Brak bezpieczeństwa w Afganistanie wzrasta, głównie z powodu walk w prowincjach w sytuacji, gdy z kraju wycofują się zagraniczne siły, a talibscy bojownicy kontynuują ofensywę, zajmując poszczególne powiaty i przejścia graniczne.

W tym roku, w przeciwieństwie do poprzednich lat, talibowie nie zadeklarowali zawieszenia broni podczas Święta Ofiarnego (Id al-Adha, Eid al-Adha). Święto nawiązuje do ofiary z syna, jaką chciał złożyć patriarcha Ibrahim (Abraham), przypada w trzecim dniu hadżu, a więc pielgrzymki do Mekki, gdzie urodził się i doznał objawień Mahomet.

W poniedziałek 15 misji dyplomatycznych i przedstawiciel NATO w Kabulu wezwali Taliban do wstrzymania ofensywy, kilka godzin po tym, jak talibowie i rząd afgański nie doszli do porozumienia w sprawie zawieszenia broni podczas rozmów w stolicy Kataru, Ad-Dausze.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej